Liberyjski przywódca skazany za zbrodnie wojenne

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Były prezydent Liberii Charles Taylor został skazany w czwartek za zbrodnie wojenne i pomoc w poważnym naruszeniu praw człowieka przez Trybunał Specjalny dla Sierra Leone. Choć Taylor nie został uznany za winnego zaplanowania ludobójstwa, stał się pierwszym byłym szefem państwa afrykańskiego skazanym przez sąd międzynarodowy. W rodzimej dla Taylora Liberii i w Sierra Leone, gdzie zbrodnie zostały popełnione, zainteresowanie werdyktem, co zrozumiałe, było bardzo duże.
godło Liberii

W Hadze Trybunał Specjalny powiedział, ze choć Taylor sam nie był winien popełnienia licznych zbrodni, jednak uznano go winnym pomocy rebeliantom, którzy terroryzowali ludność cywilną, wypalali inicjały na ich ciałach dzieci żołnierzy, rabowali, gwałcili i porywali. Sąd stwierdził, że prokuratorzy nie zdołali udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że Taylor był częścią struktury dowodzenia rebeliantów.

Zarówno w Sierra Leona, jak i w Liberii ludzie oglądali ogłoszenie werdyktu zgromadzeni przed telewizorami lub w internetowych kafejkach. Ludzie w Sierra Leone klaskali, jednak w Liberii przyjęto werdykt z mieszanymi uczuciami.

Jewel Howard Taylor, pierwsza żona Taylora, twierdzi, że jej były mąż nie był odpowiedzialny za zbrodnie:

Mogę mówić tylko za to, co widziałem, i nie widzę żadnego związku. Nie sądzę, aby powinien być pociągnięty do odpowiedzialności za te rzeczy w Sierra Leone, które zostały faktycznie wykonane przez wojsko Sierra Leone.

Proces, który kosztował 250 milionów dolarów i trwał pięć lat, był finansowany z prywatnych darowizn i kilka krajów, m.in. USA.

Sędzia Richard Lussick powiedział, że Taylor schowała się za działaniami na rzecz pokoju, podczas gdy potajemnie finansował działań wojennych między rządem a rebeliantami. Sędziowie stwierdzili, że wzywał rebeliantów do nie realizowanie rozbrojenia, nawet gdy ECOWAS wprowadziło embargo.

Czwartek został ogłoszony świętem państwowym w Liberii w celu zapobieżenia publicznych manifestacji w reakcji na werdykt. Obywatele byli wezwani do zachowania spokoju.

Nauczyciel Jerry Brooks powiedział:

Nie jestem zaskoczony. Powinien ponieść konsekwencje. Nie możesz być przywódcą i być arogancki. Nie możesz być przywódcą i prowadzić swojej wojny na terenie innego, cierpiącego narodu. Nie możesz być przywódcą i ciemiężąc innych ludzi.

Liberyjczyk Tamba Cole powiedział, że z zadowoleniem przyjął werdykt.

Przyszli przywódcy w Afryce będą musieli być bardzo ostrożni. Taylor stał się przykładem dla innych ludzi. Dzięki temu następnym razem nic takiego się nie powtórzy.

Prokuratura i obrońcy mają siedem dni na odwołanie od czwartkowego wyroku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki