W X wieku w Bagdadzie były śnieżne zimy

User Rating: / 4
KiepskiSuper 

Koralowce, drzewa i morskie osady są jednymi z bezpośrednich dowodów zmian klimatu w przeszłości, ale nie jedynymi. Zespół kierowany przez hiszpańskich naukowców po raz pierwszy zinterpretował zapisy z Iraku redagowane przez arabskich historyków i dokonał chronologii wydarzeń pogodowych od roku 816 do 1009, kiedy to fale zimna i śniegi były normą.
kalifat Abbasydów ok. 850 roku

Zapiski arabskich historyków chronologicznie opisują sprawy społeczne, polityczne i religijne, a niekiedy także wspominają o klimacie. Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Estremadurze skupiły się na dawnych, meteorologicznych zapisach z Bagdadu.

Odkryliśmy interesujące zapisy wydarzeń pogodowych, takich jak susze, powodzie, intensywne deszcze, mrozy, upały i fale zimna w latach 816-1009 na obszarach znanych obecnie jako Irak i Syria.

- wyjaśnił Fernando Dominguez-Castro, główny autor badań, z Uniwersytetu w Estremadurze.

Artykuł opisujący badanie znalazł się w najnowszym numerze czasopisma Weather. Podkreśla on dużą liczbę fal zimna.

Pomiędzy rokiem 902 a 944 była ich znaczna ilość w porównaniu do aktualnych danych pogodowych. Przykładem jest sześć opadów śniegu, które zanotowano w tym okresie, podczas gdy współcześnie wiemy tylko o jednym przypadku pojawienia się śniegu w Bagdadzie, w dniu 11 stycznia 2008 roku.

Zespół badawczy był szczególnie zaskoczony nieoczekiwanym spadkiem temperatury w lipcu 920 roku. Według analizowanych dokumentów mieszkańcy Bagdadu musieli zejść ze swoich dachów (gdzie zazwyczaj sypiali w lecie) i wejść do swych domów, a nawet używać koców. Temperatury mogą spadły o 9 stopni Celsjusza w porównaniu do obecnej średniej w miesiącu lipcu.

Trudno jest określić przyczynę takiego spadku temperatury, ale mogło to być spowodowane erupcją wulkanu rok wcześniej, jak to zwykle bywa w przypadkach nagłych spadków temperatury w okresie letnim.

- stwierdza Fernando Dominguez-Castro i dodaje, że podczas niektórych nocy 920 roku temperatura nie przekraczała 18°C.

W tamtym czasie miały miejsce dwie znaczące erupcje wulkaniczne, choć istnieje wiele wątpliwości wokół ich dat. Jedną była erupcja wulkanu Ceboruco w Meksyku około roku 930, a drugą ekwadorskiej Pichinchy około roku 910. Niemniej jednak potrzeba, zdaniem naukowców, znacznie więcej dowodów na potwierdzenie tej hipotezy.

Z badań wynika, że w pierwszej połowie X wieku, zimna zjawiska klimatyczne w Bagdadzie były częstsze i bardziej intensywne niż obecnie. Choć w Bagdadzie zanotowano tylko przez dwa dni temperaturę poniżej zera stopni pomiędzy rokiem 1954 a 2008,to przez 42 lata w wieku X takich dni było aż sześć.

Arabskie dane są bardzo przydatne dla rekonstrukcji klimatu w epokach i miejscach, o których wiemy bardzo mało.

W 762 roku Abu Dżafar al-Mansur, drugi kalif z dynastii Abbasydów założył miasto Bagdad i ustanowił go stolicą imperium. Miasto szybko stało się najprężniejszym w swoim czasie, centrum międzynarodowego handlu i rozwoju rolnictwa, co powodowało wzrost populacji. Tak opisywał Bagdad w 891 roku geograf al-Jakubi:

Było tam dużo wody, pogoda była bardzo ciepła w lecie, bardzo chłodna w zimie i umiarkowana wiosną i jesienią.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki