Zmarł twórca bomby neutronowej

User Rating: / 2
KiepskiSuper 

Samuel Cohen – człowiek, który wymyślił bombę neutronową, zmarł na raka żołądka w Kalifornii w wieku z 89. Bomba neutronowa była małą, taktyczną bronią jądrową, która wyprodukowała śmiertelne cząsteczki, aby zabijać żołnierzy wroga pozostawiając budynki bez szwanku. Pan Cohen nazwał ją „najzdrowszą bronią w historii”.
Samuel T. Cohen

 

Broń została wynaleziona w USA. Szybko ją potępiono, jako przybliżającą wystąpienie wojny nuklearnej. Zdołano wyprodukować tylko niewielką ilość głowic neutronowych, a Waszyngton nigdy nie umieścił jej wśród innych sił nuklearnych w Europie ze względu na polityczne kontrowersje. Wielu lewicowców i liberałów w Europie i Ameryce wątpiło w kapitalistyczną bombę. Uważali, że broń masowej zagłady połączona z szerokim obszarem zniszczenia związany z konwencjonalną bronią nuklearną był właściwym środkiem zapobiegającym jej użyciu.

Cohen wynalazł małą, neutronową bombę w 1958 roku. Wykorzystywała ona subatomowe cząsteczki, aby unikać zniszczenia budynków, ale zabijałaby ludzi i inne formy życia atakując ich centralny układ nerwowy.

To jedyna broń nuklearna w historii, która nadaje sens prowadzeniu wojny. Kiedy wojna się kończy, świat pozostaje nietknięty.

Bomba neutronowa redukowała także ryzyko długotrwałego skażenia jądrowego, gdyż neutrony szybko się rozpraszały.

W roku 1940 Cohen pracował w ramach Projektu Manhattan zawiązanego dla budowy bomby atomowej podczas II Wojny Światowej.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki