W Dorset znaleziono czaszkę morskiego potwora

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

U wybrzeży Dorset natrafiono na skamieniałą czaszkę morskiego potwora, który może być największym jakiego kiedykolwiek odnaleziono. Czaszka okrutnego, prehistorycznego drapieżnika zwanego pliozaurem wynosi 2,4 metra i może należeć do osobnika o długości od nosa do ogona do 16 metrów i wadze dochodzącej do 16 ton.
atak pliozaura

Pliozaury należały do gigantycznych wodnych gadów plezjozaurów, które terroryzowały oceany 150 milionów lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy dinozaury wędrowały po Ziemi. Miały krótkie szyje i ogromne, krokodyle głowy, na które składały się potężne szczęki i ostre jak brzytwa zęby.

Fantastyczne w tej czaszce jest nie tylko to, że jest olbrzymia, ale jest trójwymiarowa i prawie nie zniekształcona. Ma wspaniałą dolną szczękę i można dostrzec, że jest bardzo mocna. W rzeczywistości coś takiego jak tyranozaur byłoby ledwie śniadaniem dla tej bestii.

- powiedział Richard Forrest, ekspert od plezjozaurów, który podkreśla, że zwykle znajdowano czaszki tych potworów w formie mocno zmiażdżonej i zdeformowanej.

Korzystając ze swoich wiosłowatych kończyn pliozaur bez trudy napędzał swoje niezgrabne ciało i dopadał ichtiozaury i inne plezjozaury.

To były prawdziwe potwory. Miały masywne mięśnie szyjne i możemy sobie wyobrazić, jak dzięki nim wbijały się w ofiarę, podrzucały do góry i rozdzierały na strzępy. To była prawdziwa krwawa łaźnia.

- powiedział paleontolog David Martill.

Skamieniałość została odnaleziona przez miejscowego kolekcjonera z jurajskiego wybrzeża, jak nazywa się ponad 160 kilometrowy odcinek brzegu obejmującego Dorset i Wschodni Devon.

Nie jesteśmy podać jego wymiarów bardzo precyzyjnie, ale może rywalizować o miano największego na świecie z okazami znalezionymi w Svalbard i Meksyku, które szacuje się na długość około 15 metrów.

- dodał Martill.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki