Google doodle w rocznicę powstania moskiewskiej katedry

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dziś Google doodle upamiętnia 450-lecie Katedry świętego Bazylego – cerkwi znajdującej się na Placu Czerwonym w Moskwie. Z tej okazji otwarto w stolicy Rosji wystawę na cześć Bazylego Moskiewskiego – świętego głupca zwanego też jurodiwym. Wystawa kończy dziesięcioletnie prace renowacyjne, które kosztowały prawie 400 milionów rubli.
Google doodle w rocznicę powstania Katedry św. Bazylego

Ta katedra jest symbolem Rosji. To cud, że w ogóle przetrwała tak długo.

- twierdzi zastępca ministra kultury Rosji Andriej Busygin.

Zbudowana na rozkaz Iwana Groźnego Katedra św. Bazylego została poważnie zniszczona podczas rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, a wiek wcześniej była celem ataków wojsk Napoleona.

Bazyli był nieortodoksyjnym świętym znanym ze swoich spacerów nago po Moskwie w czasie mrozów, kradzieży i kpin z Iwana Groźnego, który obawiał się Bazylego, jako „czytającego z ludzkich serc i umysłów.”

Sama świątynia reprezentuje ekscentryczny duch patrona w swojej stylistyce z dziewięcioma kolorowymi kopułami przypominającymi cebule, które mają symbolizować płomienie sięgające nieba. Według legend Iwan Groźny miał wydłubywać oczy architektom, aby nigdy nie powtórzyli tej stylistyki.

Świątynia wyznacza też geometryczny środek Moskwy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki