Olimpię zniszczyło tsunami a nie powodzie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Olimpia, siedziba słynnej świątyni Zeusa i oryginalne miejsce rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w starożytnej Grecji, została prawdopodobnie zniszczona przez tsunami przemierzające znaczne części lądu, a nie przez powodzie i trzęsienia Ziemi, jak zakładano dotychczas. Dowodów na poparcie nowej tezy dostarczyło badanie profesora Andreasa Vötta z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.
starożytna Olimpia

Badał on ten obszar w ramach projektu badań nad paleotsunami, które miały miejsce wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego w ciągu ostatnich 11 tysięcy lat. Według jego wyliczeń geomorfologia i sedymentologia terenu wskazują, że Olimpia i jej okolice zostały zniszczone przez uderzenie tsunami. Jej istnienie odkryto ledwie 250 lat temu – była zagrzebana pod grubą na 8 metrów warstwą piasku i innych materiałów osadowych.

Zarówno skład, jak i grubość osadów w Olimpii nie pasuje do potencjału rzeki Kladeos i geomorfologicznych właściwości doliny.

- twierdzi Vött.

Do tej pory przyjmowano, że miejsce to zostało ostatecznie zniszczone przez trzęsienie ziemi w 551 roku a potem zalane wodą z rzeki Kladeos. Według tego scenariusza nie wyjaśniono jednak, jak malutka Kladeos mogła zasypać Olimpię kilkumetrową warstwą osadu.

Wyniki przeprowadzonych przez niemieckiego naukowca badań wskazują, że Olimpia została zasypana osadami morskiego pochodzenia. Dowodzi tego obecność muszli mięczaków i ślimaków oraz liczne szczątki mikroorganizmów takich jak otwornice.

W dawnych czasach Olimpia nie była oddalona o 22 kilometry od morza. Linia brzegowa przebiegała co najmniej 8 kilometrów dalej.

- tłumaczy Vött.

Według jego scenariusza tsunami uderzyło w ląd i poprzez wąską dolinę rzeki Alfios przedarła się do Olimpii. Zdaniem naukowca woda opadała powoli ze względu na wąskie gardło doliny rzecznej. Analiza warstw sedymentacyjnych wskazuje, że całe wydarzenie powtarzało się kilkakrotnie w ciągu ostatnich 7 tysięcy lat. Miasto zostało ostatecznie zniszczone w VI wieku.

Hipotezę o tsunami wspiera fakt, że wysokoenergetyczne osady tsunamigeniczne stwierdzone na wzgórzach od strony morza są identyczne z tymi co w Olimpii.

Gdyby przyczyną zniszczenia miasta było trzęsienie Ziemi wówczas elementy świątyni Zeusa leżałyby jeden na drugim, tymczasem on „pływają” w warstwach osadowych.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki