Odnaleziono najmłodszego nielatającego dinozaura

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Zespół naukowców odkrył najmłodszej skamieniałości dinozaura zachowanego sprzed katastrofalnego uderzenia meteorytu 65 milionów lat temu. Odkrycie wskazuje, że dinozaury nie wymarły przed uderzeniem i dostarcza kolejnych dowodów na temat rzeczywistego wpływu tej katastrofy na wyginięcie dinozaurów.
triceratops

Naukowcy z Uniwersytetu Yale odkryli róg ceratopsa, prawdopodobnie triceratopsa w formacjach skalnych Hell Creek w Montanie. Skamieniałość leżała 12 centymetrów poniżej granicy KT, czyli geologicznej granicy rozdzielającej warstwy kredy i trzeciorzędu.

Ponieważ hipoteza uderzenia meteorytu jako przyczyny wyginięcia dinozaurów została zaproponowana ponad 30 lat temu, wielu naukowców zaczęło wierzyć, że meteoryt spowodował masowe wymarcie dinozaurów. Jednak kolcem w oku wciąż pozostawał brak skamieniałości w warstwie poniżej trzeciorzędowej. Tę lukę nazywano „dziurą trzech metrów”. Ta sytuacja z kolei sprawiała, że niektórzy naukowcy uważają, że nielatające dinozaury wymierały stopniowo jeszcze przed uderzeniem meteorytu.

Nasze odkrycie wskazuje, że dziura trzech metrów nie istnieje. Fakt, że ten okaz był tak blisko granicy oznacza, że przynajmniej niektóre dinozaury żyły w najlepsze w momencie uderzenia.

- powiedział Tyler Lyson, dyrektor Fundacji Badań Marmarth i główny autor badania opublikowanego wczoraj w internetowej wersji czasopisma Biology Letters.

Zespół nie jest w stanie określić dokładnego wieku skamieniałości dinozaura, ale zdaniem Lysona pochodzi ona sprzed kilkudziesięciu do kilku tysięcy lat przed uderzeniem.

Skamieniałość odkryto rok temu, ale dopiero nie dawno ustalono, że znajdowała się tak blisko granicy KT. Obecnie zespół sprawdza inne gatunki, które pojawiły się niedaleko granicy KT, jaka dokładnie była ta odległość. Lyson spodziewa się, że wcześniejsze znaleziska mogły być oryginalnie pochowane nawet bliżej tej granicy.

Powinniśmy być w stanie sprawdzać takie rzeczy przy użyciu bardziej zaawansowanych technik analizy gleby, a nie szacowania lokalizacji wyłącznie na podstawie oględzin formacji skalnych, co zwykle miało miejsce w przeszłości.

- powiedział Lyson.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki