Sprzedano najstarszy zbiór przepisów futbolowych

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Najstarszy na świecie zbiór przepisów do piłki nożnej został sprzedany na aukcji w Londynie za ponad 881 tysięcy funtów.
przepisy gry w piłkę nożną z Sheffield

Broszura z 1857 roku została sprzeda w domu aukcyjnym Sotheby jako część archiwów klubu Sheffield FC, najstarszego klubu piłkarskiego na świecie, który obecnie gra siedem lig niżej od angielskiej Premier League.

Decyzja o sprzedaniu archiwów w tym najstarszych przepisów była związana z koniecznością uzyskania pieniędzy na funkcjonowanie klubu.

Książka zawiera wiele innowacyjnych reguł wprowadzonych przez Sheffield FC, które wciąż są stosowane we współczesnym futbolu. Chodzi o takie elementy jak rzut rożny, poprzeczkę czy rzut wolny pośredni. Przepisy zostały zebrane w jedną całość z różnych zbiorów w tym z tego używanego w Uniwersytecie w Cambridge, ale także innych szkołach publicznych, gdzie próbowano grać w tę grę.

Przepisy klubu Sheffield FC stanowiły pięć lat później podstawę do opublikowania księgi przepisów przez krajowy związek piłkarski Football Association. Co ciekawe, przez długi czas większość klubów angielskich i tak grała według zasad z Sheffield, gdyż FA była wówczas uważana z organizację londyńską a nie ogólnobrytyjską.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki