Wojska muszą opuścić świątynię Preah Vihear

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Sąd najwyższy ONZ nakazał Tajlandii i Kambodży wycofanie wojsk ze spornego terenu przygranicznego w pobliżu starożytnego kompleksu świątynnego. Do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o orzeczenie zwróciła się Kambodża po tym, jak w tym rejonie na początku roku wybuchły walki.
świątynia Preah Vihear

Świątynia Preah Vihear znajduje się na terenie Kambodży, jednak oba kraje roszczą sobie prawa do okolicznych terenów.

Wyrok trybunału jest częścią procesu w ramach którego MTS próbuje wyjaśnić wcześniejsze zasady podziału granic. Kambodża wniosła sprawę prosząc o wyjaśnienie decyzji MTS z 1962 roku, który przyznała jej świątynię, ale wiele spraw pozostawiła niejasnych. Tajlandia oczekuje oddalenia sprawy, jednak ogłosiła, że uszanuje wyrok Trybunału.

Trybunał stwierdził w oświadczeniu, że:

obie strony powinny natychmiast wycofać wszelki personel wojskowy ze strefy zdemilitaryzowanej i powstrzymywać się od jakiejkolwiek obecności w tej strefie. Obie strony muszą umożliwić dostęp obserwatorom ze Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Napięcia między Kambodżą i Tajlandią narosły od momentu wpisania Preah Vihear na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Starcia, które wybuchły w lutym tego roku, zginęło 10 osób. W kwietniu kolejnych 18 osób straciło życie w przygranicznych walkach w pobliżu innego kompleksu świątynnego.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki