Odsłuchano nagranie z mówiącej lalki Edisona

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory w Berkeley w Kalifornii odzyskali w maju tego roku dźwięk z przedmiotu, który historycy uważają za najstarszą mówiącą lalkę. Artefakt jest w kształcie pierścieniowo-cylindrycznej płyty gramofonowej z litego metalu, zachowanej przez Narodowy Park Historyczny Thomasa Edisona.
nagranie z mówiącej lalki Thomasa Edisona

Na nagraniu niezidentyfikowana kobieta recytuje jeden wers z dziecięcego wierszyka: „Mrugaj, mrugaj mała gwiazdko”. Głos zapisany przed 123-laty nie był odtwarzany od czasów życia Thomasa Edisona. Nagranie stanowi milowy krok w początkach technologii rejestrowania dźwięku.

Metalowy okrąg jest daleki od pierwotnego kształtu, dlatego do tej pory nie udało się odtworzyć nagrania za pomocą tradycyjnych metod. W laboratorium w Berkeley naukowcy użyli trójwymiarowej technologii optycznej, aby wykonać model powierzchni. Z tego modelu udało się zapisać nagranie do cyfrowego formatu WAV. Udało się odzyskać całość nagrania prócz pierwszej sylaby.

W poszukiwaniu rynku dla swego wynalazku Edison skierował się w 1888 roku ku mówiącym lalkom. Prototypowy model opisany w notatkach i artykułach prasowych charakteryzował się wykonaniem nagrania na litej cynie. W listopadzie 1888 roku New York Evening Sun ogłosił, że mówiąca lalka Edisona jest doskonała i nie pozostaje nic, jak tylko rozpocząć jej masową produkcję. Ponieważ metody duplikowania nagrań jeszcze nie były powszechnie znane, więc Edison wynajął dwie kobiety, które miały dokonać takiej liczby nagrań, jaka wystarczyłaby do zapełnienia potrzeb rynku. Wydaje się, że te kobiety były pierwszymi artystkami, których występ nagrywano!

W kwietniu 1890 roku Edison umieścił mówiące lalki na rynku. Zmienił jednak projekt przechodząc na wosk w miejsce cyny. Niestety lalki nie odniosły sukcesu, bo łatwo pękały z uwagi na kruchość materiału. Nie wiadomo, dlaczego Edison zdecydował się na woskowe lalki.
mechanizm z nagraniem

W Parku Historycznym po raz pierwszy wpisu obiektu do archiwum dokonano w 1967 roku. Lalkę znaleziono w biurku sekretarza Edisona – Williama H. Meadowcrofta. „To jedyny znany egzemplarz mówiącej lalki z 1888 roku”, głosiła kartka przyczepiona do lalki.

Nagrania można wysłuchać tutaj.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki