Śmierć Salvadora Allende - jednak samobójstwo

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Według najnowszej autopsji prezydent Chile Salvador Allende popełnił samobójstwo, co rozwiewa wątpliwości podtrzymywane od 37 lat co do okoliczności jego śmierci, w tym wersji, że został zastrzelony przez oddziały szturmujące pałac prezydencki.
Salvador Allende

Wszystkie analizy kryminalistyczne nadzorowane przez zespół międzynarodowych i chilijskich ekspertów nie odnalazły żadnych dowodów, że inne osoby były związane ze śmiercią prezydenta Allende. Stwierdzono, że urazu głowy doznał od kuli wystrzelonej z karabinu AK-47.

Nawet lewicowi politycy jak choćby Fidel Castro uważali do tej pory, że Allende zginął w strzelaninie 11 września 1973 roku w dniu zamachu stanu. Rodzina prezydenta długo powątpiewała w wiarygodność autopsji i zeznania świadków, którzy twierdzili, że sam odebrał sobie życie nim wojsko wtargnęło do pałacu.

Wątpliwości narastały. W maju na polecenie sędziego badającego 726 przypadkó łamania praw człowieka przez 17-letnią dyktaturę w Chile, dokonano ekshumacji zwłok prezydenta Allende. We wtorek opublikowano dwudziestostronicowy raport z badań kryminalistycznych i antropologicznych.

Stoimy na stanowisku, że była to nagła, samobójcza śmierć. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.

- powiedział dr Francisco Etxeberria, ekspert kryminalistyczny powołany przez rodzinę Allende.

Eksperci znaleźli tylko jeden wlot i wylot po kuli w czaszce prezydenta Allende. Nie znaleziono dowodów na istnienie drugiej broni, choć są dowody na to, że z AK-47 wystrzelono dwie kule.

Dr Luis Ravanal, który w 2008 roku stwierdził, że strzały oddano z dwóch karabinów, stwierdził, że ostatnia autopsja nie ujawniła niczego, co wcześniej nie byłoby znane. Jego zdaniem ekipa kryminologów nie zdołała rozwiać podstawowych wątpliwości nie podejmując tematu fragmentu kości tylnej części czaszki, które w pierwotnym raporcie z autopsji określane było jako druga rana wylotowa.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki