Ciężki pancerz, czyli wady noszenia zbroi

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Zdaniem naukowców Francuzi mieliby większe szanse w bitwie pod Agincourt, gdyby nie przygniatały ich ciężkie pancerze.
Bitwa pod Agincourt

Badanie opublikowane 19 lipca w Proceedings of the Royal Society B pokazuje, że żołnierze noszący pancerze w okresie średniowiecza potrzebowali dwa razy więcej ilości energii, niż gdyby ich nie nosili. Jest to pierwszy eksperymentalny dowód ograniczeń wynikających z noszenia średniowiecznej zbroi na wydajność wojownika.

Podczas walk w XV wieku żołnierze nosili zbroje z blachy stalowej zwykle o wadze 30-50kg. Uważa się, że mogło to być jedną z przyczyn tego, czy armia wygrywa czy przegrywa bitwę.

Odkryliśmy, że noszenie tego rodzaju obciążenia wokół ciała wymaga dużo więcej energii niż noszenie plecaka o tej samej wadze. To dlatego, że w zbroi kończyn są obciążone dodatkowym ciężarem, co oznacza, że potrzeba więcej wysiłku, aby nimi poruszać. Jeśli nosisz plecak, to balast jest w jedynym miejscu i balansowanie podczas chodzenia jest łatwiejsze.

- powiedział kierujący badaniami dr Graham Askew z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Leeds.

Zespół naukowców przebadał bardzo sprawnych mężczyzn z Królewskiego Muzeum Broni, którzy nosili repliki 4 różnych typów europejskich zbroi. Pod uwagę przy analizach brano zasięg poruszania się i ćwiczenia biegowe, podczas których zużycie tlenu było mierzone za pomocą aparatury spirometrycznej dostarczając naukowcom informacji o tym, ile energii zużył mężczyźni uczestniczący w badaniu.

Wykazano, że pancerz ma ogromny wpływ na oddychanie wojownika. Zamiast brać głębokie wdechy, badani mieli częstsze, ale płytsze oddechy.

Opakowanie w szczelną powłokę zbroi może dać poczucie bezpieczeństwa, ale szybko tracisz oddech, gdy musisz się w takiej średniowiecznej zbroi poruszać. Ogranicza to zdolność wojownika do stawienia oporu podczas walki.

- powiedział dr Federico Formenti z Uniwersytetu w Auckland.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki