Nasi przodkowie chodzi wyprostowani prawie 4 mln lat temu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu odkryli, że starożytne ślady stóp w Laetoli w Tanzanii wskazują, że człekopodobne istoty istniały prawie dwa miliony lat wcześniej niż dotychczas uważano.
australopitek

Wiele wcześniejszych badań wskazuje, że cechy ludzkiej stopy takie jak możliwość wbijania w ziemię dużego palca oraz pionowy, dwunożny chód pojawiły się wraz z pierwszymi homo około 1,9 miliona lat temu. Tymczasem brytyjscy naukowcy pokazali, że ślady stóp przodków ludzi pochodzące sprzed 3,7 miliona lat temu wskazują większe podobieństwo do chodu współczesnych ludzi niż do dwunożności szympansów, orangutanów czy goryli.

Ślady z Laetoli to najstarszy znany ślad wykonany przez przodków ludzi. Zawiera on 11 osobnych odcisków w dobrym stanie.

Zespół naukowców zastosował nowe metody statystyczne. Wykonano trójwymiarowy, uśredniony model 11 odcisków i porównano go z innymi śladami ludzi oraz małp człekokształtnych. Symulacja komputerowa została wykorzystana do określenia, do jakiego gatunku mogły należeć odciski z Laetoli. Okazało się, że najbardziej pasują do Australopithecus afarensis.

Wcześniej uważano, że Australopithecus afarensis chodził w postawie skulonej na brzegach stóp odpychając się od ziemi środkową częścią stopy, jak to czynią współczesne małpy. Tymczasem ślady z Laetoli przedstawiają typ dwunożności w podstawie wyprostowanej kierowanej przez przednią część stopy, jak to jest u ludzi.

- powiedział profesor Robin Crompton z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Nasza praca wspiera wyniki poprzednich badań, które pokazały, że wyprostowana dwunożność wyewoluowała u przodów żyjących na drzewach. Australopithecus afarensis nie był przecież człowiekiem współczesnym jeśli chodzi o proporcje tułowia i kończyn.

- dodał profesor Crompton.

Kształt ludzkiej stopy jest prawdopodobnie jedną z najbardziej oczywistych różnic między nami i naszym najbliższym krewnym – małpami człekokształtnymi. Różnica w funkcjach stopy jest łączona z faktem, że człowiek spędzał większość czasu na ziemi, ale jest wiele dyskusji na temat, kiedy do tej zmiany doszło. Nasza praca wskazuje, że było to wcześniej niż sądzono.

- powiedział dr Bill Sellers z Uniwersytetu w Manchesterze.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki