Nowe spojrzenie na ewolucję życia na Ziemi

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Przypadkowe odkrycie mutacji genetycznej dzikiego jęczmienia, który rośnie na Pustyni Judzkiej, doprowadziło do rozszyfrowania ewolucji życia na Ziemi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS.
kutykula zatrzymuje wodę

Życie na Ziemi zaczęło się w wodzie. Aby rośliny mogły się wznieść się ponad nią by żyć na lądzie, potrzebna były kutykula, które mogłyby chronić je przed niekontrolowanym parowaniem i odwodnieniem. W naszych badaniach odkryliśmy całkowicie nowy gen, który wraz z innymi genami przyczynia się do tworzenia tej warstwy.

- powiedział prof. Eviatar Nevo Instytutu Ewolucji na Uniwersytecie w Hajfie, który brał udział w badaniu.

W trakcie rozpoczętych na Uniwersytecie w Hajfie w 2000 roku pod kierunkiem prof Nevo badań doktoranckich chińska doktorantka Guoxiong Chen znalazła mutację dzikiego jęczmienia na Pustyni Judzkiej, który był znacznie mniejszy niż typowy dziki jęczmień. Stwierdzono, że mutacja ta powoduje nadmierny wzrost utraty wody z powodu zakłóceń w produkcji kutyny, która jest wydzielana przez komórki i jest składnikiem kutykuli, która ogranicza utratę wody i zapobiega zakładu odwodnienia.

Guoxiong Chen powróciła do Chin i po czym dokończyła badania wraz z międzynarodowym zespołem naukowców z Chin, Japonii, Szwajcarii i Izraela. Po około ośmiu latach badań zespół odkrył nowy gen, który przyczynia się do produkcji kutyny, który znajduje się we wszystkich roślinach na ziemi, ale nie występuje lub pojawia się w małych ilościach w roślinach wodnych. Chen nazwała ten nowy gen Eibi1, na cześć swojego przełożonego, profesora Nevo.

To jest jeden z genów, które przyczyniły się do rzeczywistej możliwość życia na lądzie. Jest to kluczowy element w procesie adaptacji roślin do życia na ziemi.

- wyjaśnia prof Nevo.

Według niego jak tylko w pełni zrozumiemy mechanizm odpowiedzialny za produkcję kutyny i odkryjemy warianty genetyczne Eibi1, będziemy mogli powiększać warstwę kutykuli, aby jęczmień i pszenica były bardziej odporne na utratę wody i mogły dłużej wytrzymać w suchym klimacie, co może zwiększyć produkcję żywności na całym świecie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki