Najstarszy ptak był dinozaurem

User Rating: / 2
KiepskiSuper 

Archeopteryks powszechnie uważany za najstarszego na świecie ptaka, właśnie został strącony ze swojej grzędy, ponieważ z najnowszych badań wynika, że to pierzaste stworzenie było w rzeczywistości dinozaurem.
archeopteryks

Badanie opublikowane w najnowszym numerze czasopisma Nature przypada w 150. rocznicę odkrycia archeopteryksa. To latające, gadopodobne zwierzę zostało znalezione niespełna dwa lata po ukazaniu się O pochodzeniu gatunków Darwina i szybko stało się widzialnym przykładem działania ewolucji.

Na skutek usunięcia archeopteryksa z drzewa genealogicznego ptaków, kilka innych prehistorycznych gatunków teraz stało się najstarszymi ptakami na świecie.

Epidexipteryks i Epidentrosaurus to dwa gatunki będące prawdopodobnie najbardziej prymitywnymi i najstarszymi znanymi ptakami. Żyły około 160 milionów lat temu na terenie wschodniej Mongolii Wewnętrznej.

- powiedział Xing Xu, głóny autor publikacji.

Profesor Xu z Chińskiej Akademii Nauk dokonał ustaleń na temat archeopteryksa po przeanalizowaniu najnowszych skamieniałości – szczątków małego, drapieżnego, czteroskrzydłego dinozaura, który ważył mniej niż kilogram. To jeden z najmniejszych kiedykolwiek odnalezionych dinozaurów. Nazwano go Xiaotingia zhengi.

Ten dinozaur jest bardzo podobny do archeopteryksa pod względem ogólnej budowy ciała z jego podobnym kształtem głowy, obręczy barkowej długich i masywnych nóg, miednicy i stopami z mocno odchylonym drugim palcem. Oba pochodziły z tej samej rodziny i z naszych analiz wynika, że to archeopteryks był bardziej prymitywny.

- powiedział profesor Xu.

Wydaje się, że kilka linii dinozaurów eksperymentowało z piórami i lataniem z ewolucyjnego punktu widzenia. Pozostaje tajemnicą, dlaczego żadne z tych zwierząt nie przeżyło wielkiego wymierania około 60 milionów lat temu. Jednak Xu uważa, że niewielki rozmiar, umiejętność latania i ciepłokrwistość u niektórych gatunków pozwoliła im przetrwać stając się przodkami współczesnych ptaków.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki