Decydujący czynnik upadku neandertalczyków

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Nowe badania pokazują dlaczego po 300 tysiącach lat dominacji europejski neandertalczyk nagle zniknął. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że współcześni ludzie przybyli z Afryki w populacji ponad ponad dziesięć razy większej niż było neandertalczyków.
ekspansja pierwszych ludzi na Europę

Przyczyny stosunkowo nagłego zniknięcia europejskich neandertalczyków z całego kontynentu około 40 tysięcy lat temu na długo pozostawało jedną z największych zagadek ewolucji człowieka. Po 300 mileniach istnienia i ewidentnego rozkwitu w zimnym środowisku centralnej u zachodniej Europy zostali szybko zastąpieni przez populacje ludzi współczesnych, którzy wychowali się w tropikalnych środowiskach Afryki.

Dzięki przeprowadzeniu szczegółowej analizy statystycznej dowodów archeologicznych z regionu "Perigord" w południowo-zachodniej Francji, który zawiera największe w Europie zagęszczenie miejsc występowania neandertalczyka i człowieka nowożytnego, odkryto dowody, że pierwsi ludzie przemierzali ten region w liczbie co najmniej dziesięciokrotnie większej niż lokalni neandertalczycy. Znajduje to odzwierciedlenie w gwałtownym przyroście ogólnej liczby zajętych miejsc, znacznie większej gęstości znajdowania narzędzi czy karmy dla zwierząt oraz większymi terenami zajmowanych miejsc, co sugeruje istnienie tam większych i bardziej zintegrowanych społecznie grup.

W obliczu nadejścia znacznie liczniejszej populacji ludzkiej zdolność neandertalczyków do walki o te same zasoby potrzebne do przeżycia była znikoma. Ponadto w konfliktach górę brała też zdolność do znacznie lepszej koordynacji działań grupowych u ludzi współczesnych.

Dowody archeologiczne sugerują także, że nowe grupy posiadały lepsze technologie i sprzęt do polowań (m.in. włócznie o lepszym zasięgu), a także lepsze metody przechowywania żywności. Mieli także szeroki zasięg kontaktów społecznych, co pozwalało na wymianę handlową niezbędnych zapasów w okresach występowania ich niedoboru.

Czy nadchodzący człowiek współczesny posiadał bardziej rozwinięty mózg o większych możliwościach, pozostaje to na etapie intensywnej debaty. Jednak nagłe pojawienie się szerokiej gamy złożonych i wyrafinowanych form sztuki (w tym malowidła w jaskiniach), produkcji na dużą skalę elementów dekoracyjnych (np. perforowane kamienie i paciorki z kości słoniowej) i wyraźnie "symbolicznych" systemów oznaczeń na kościach i narzędziach z kości słoniowej zdecydowanie wskazują na bardziej złożone systemy komunikacji społecznej wśród grup człowieka współczesnego.

Wszystkie te nowe i bardziej złożone wzorce zachowań można dostrzec wśród przodków Homo sapiens co najmniej 20-30 tysięcy lat przed ich wyjściem z Afryki i kolonizacją Europy i Azji.

Zakres innowacji technologicznych i behawioralnych pozwolił człowiekowi współczesnemu podbić i przeżyć w Europie w znacznie większej ilości niż neandertalczycy. W tej konfrontacji neandertalczycy najpierw przenosili się w mniej atrakcyjne regiony kontynentu, a potem wyginęli. Być może także na skutek jakiegoś gwałtownego pogorszenia się klimatu około 40 tysięcy lat temu.

- powiedział sir Paul Mellars, emerytowany profesor Wydziału Archeologii z Uniwersytetu Cambridge.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki