Prawie 10 tysięcy nowych ofiar dyktatury Pinocheta

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

W Chile oficjalnie rozpoznano kolejne 9800 ofiar dyktatury gen. Augusto Pinocheta zwiększając ogólną liczbę zabitych, torturowanych i więzionych z powodów politycznych do ponad 40 tysięcy.
Prezydent Chile Sebastian Piñera

Podobne działania w 2004 roku doprowadziły do sytuacji, że 27 153 ocalałych powinno otrzymywać comiesięczne odszkodowanie od rządu za doznane cierpienia w wyniku łamania praw człowieka.

Lista ofiar podana w czwartek przez prezydenta Sebastiana Piñerę wynosi 40 018 osób, w tym 3065 zabitych przez wojsko oraz tych, którzy po prostu zniknęli i zostali uznani za zmarłych.

Ci, którzy ocaleli otrzymują dożywotnie świadczenie od rządu w wysokości 060 dolarów miesięcznie. Rodziny zamordowanych otrzymują trzykrotność tej sumy. W tej chwili rząd będzie musiał podnieść w budżecie ilość pieniędzy na ten cel do około 123 milionów rocznie.

Krajowa Komisja ds. Politycznych Więzień i Tortur, która została założona przez poprzedniego prezydenta Chile Michelle Bacheleta w lutym roku ubiegłego, czyli na krótko przed złożeniem urzędu, przeanalizowała informacje dostarczone przez setki osób. Było to działanie podobne do tego z 2004 roku podjętego przez biskupa Sergio Valecha, które doprowadziło do zwiększenia listy ofiar przed 7 laty na podstawie tzw. Raporcie Valecha.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki