Wyjątkowe znalezisko w północnym Izraelu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Niespotykany posąg przedstawiający rzymskiego boga Herkulesa został odkryty podczas wykopalisk w Dolinie Jezeel na północy Izraela.
posąg Herkulesa znaleziony w Izrealu

Biała, marmurowa figurka mierzy około pół metra i uważa się, że oryginalnie stanowiła element wystroju alkowy rzymskiej łaźni. Datowana jest na drugi wiek naszej ery i zdaniem naukowców jest wyjątkowej jakości,

Ten posąg jest niezwykły ze względu na swój niewielki rozmiar. Większość posągów bogów z tamtego okresu była naturalnej wielkości. Ten natomiast jest czymś wyjątkowym.

- powiedział dr Walid Atrash z Izraelskiego Urzędu do spraw Zabytków.

Tego półboga zwykle przedstawia się wspartego o lasce i okrytego skórą z lwa nemejskiego, którego zbił w pierwszej ze swych dwunastu prac. Herkules, Syn Zeusa i śmiertelnej Alkmeny, został zobowiązany do wykonania nadludzkich czynów, znanych jako dwanaście prac Herkulesa, przez mykeńskiego króla Erysteusza jako zadośćuczynienie za zabójstwo żony i trójki dzieci w przypływie dzikiego gniewu.

Posąg został odkryty w Horvat Tarbenet w trakcie prac nad nową linią kolejową przechodzącą przez Dolinę Jezreel łączącej północny port Hajfa z Bet She'an na granicy z Jordanią. Wykopaliska dopiero ruszyły i dr Atrash uważa, że to może być dopiero pierwsze z wielu archeologicznych odkryć w tym miejscu.

Dolina Jezreel była ważnym przystankiem wzdłuż rzymskiej Via Maris (Droga Morska), będącej starożytnym szlakiem handlowym łączącym Egipt z Mezopotamią.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki