Nowy gatunek węgorza - żyjąca skamieniałość?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Naukowcy ze Smithsonian i organizacji partnerskich odkryli niezwykle prymitywnego węgorza w rafach u wybrzeży Palau. Ryba ta wykazuje wiele prymitywnych cech anatomicznych nieznanych u pozostałych 19 rodzin i ponad 800 gatunków żyjących węgorzy, czego efektem jest jego klasyfikacja jako nowego gatunku należącego do nowego rodzaju i rodziny.
Protoanguilla palau

Wiele cech fizycznych tego nowego rodzaju i gatunku węgorza, nazwanego Protoanguilla palau, odzwierciedla jego związek z 19 rodzinami węgorzokształtnych obecnie żyjących. Inne, bardziej prymitywne cechy fizyczne, takie jak druga kość górnej szczęki (kość przedszczękowa) i mniej niż 90 kręgów, były spotykane tylko u kopalnych form z okresu kredy (140 do 65 milionów lat temu). Jeszcze inne cechy, takie jak pełny zestaw kościstych grabi w łukach skrzelowych, są wspólną cechą większości ryb kostnych, ale nie ma ich zarówno u węgorzy żyjących jak i kopalnych. Analiza DNA mitochondrialnego wskazuje, że Protoanguilla palau reprezentuje pradawną, niezależną linię w historii ewolucyjnej porównywalną do całego rzędu żyjących i kopalnych gatunków węgorzy.

Czegoś równego temu prymitywnemu węgorzowi nie widziano od czasów odkrycia latimerii pod koniec lat 30-tych ubiegłego stulecia. Wierzymy, że tak długa, niezależna gałąź ewolucyjna datowana na początek mezozoiku, zachowująca kilka prostych cech anatomicznych o ograniczonej dystrybucji, gwarantuje uznanie jej za żyjącą skamieniałość.

- powiedział ichtiolog Dave Johnson z Narodowego Muzeum Smithsonian, kierujący zespołem badawczym.

Węgorzokształtne, odrębna grupa kościstych ryb, po raz pierwszy pojawiła się w zapisie kopalnym około 100 milionów lat temu. Straciły płetwy brzuszne, a ich grzbietowe, odbytowe i ogonowe płetwy przekształciły się w jedną, ciągłą. Obecnie żyjące węgorze są bardzo zróżnicowane i można je znaleźć w wielu różnych miejscach – od płytkich wód przybrzeżnych do głębokich w otwartym oceanie.

Odkrycie tak niezwykłego i pięknego gatunku węgorza podkreśla, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o naszej planecie. Co więcej, wskazuje na kluczowe znaczenie ochrony tego gatunku. Obecnie znanych jest tylko 10 osobników pobranych z jednej jaskini w Palau.

- podsumował Dave Johnson.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki