W Bałtyku odnaleziono wrak legendarnego statku

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Szwedzcy nurkowie odkryli legendarny szwedzki okręt wojenny Mars (zwany też Makalös), zatopiony w bitwie morskiej z flotą duńsko-lubecką w 1564 roku w pobliżu bałtyckiego wybrzeża wyspy Olandia.
Mars

Statek leży bakburtą do góry i jest wypełniony armatami.

- powiedział jeden z nurków Richard Lundgren.

Mars był jednym z największych statków w swoim czasie. Miał 107 dział i 800 załogantów, czym przewyższał słynny okręt Vasa, który jest obecnie wystawiony w Sztokholmie, gdy wyciągnięto go z miejskiego portu w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

Nurkowie poszukiwali Marsa od dziesięcioleci. Dopiero w piątek ogłoszono jego odnalezienie. Wrak odkryto na głębokości 75 metrów w pobliżu północnego cypla bałtyckiej wyspy Olandia na wschodnim wybrzeżu Szwecji.

Nie znamy żadnej innej zatopionej jednostki w pobliżu tej lokalizacji.

- powiedział Andreas Olsson, główny archeolog w Szwedzkim Królewskim Muzeum Morskim.

Mars był największym statkiem na Bałtyku w czasach swej świetności i został zatopiony zaledwie rok po swym dziewiczym rejsie podczas bitwy w 1564 roku. Po dwóch dniach zaciętych walk Mars został trafiony przez ostrzał armatni i zapalił się, po czym zatonął i spoczął w wodnym grobie na 447 lat.

Archeolodzy nie mogą być pewni, czy mają do czynienia z Marsem, dopóki sami nie zbadają wraku.

Jeśli to rzeczywiście jest Mars, to jest to znaczące znalezisko. W morskich dziejach może być postrzegane jako brakujące ogniwo w wiedzy na temat historii przemysłu stoczniowego – gdzieś między szwedzkim Vasą a angielską Mary Rose.

- powiedział Olsson.

Dla Nurka Lundgrena znalezienia Marsa, to jak urzeczywistnienie dziecięcego marzenia.

Jestem dziś szczęśliwy, że jestem Szwedem!

- podsumował Lundgren.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki