Do czego służył rzymski dzban z otworami?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Starożytny, gliniany dzban odbudowany z kawałków odkrytych w kanadyjskim muzeum jest pełen drobnych otworów, co wprawia archeologów w osłupienie, gdyż nie wiedzą, do czego mógł być stosowany.
dzban z Ontario

Dzban ma 40 centymetrów wysokości i ma około 1800 lat. Znaleziono go rozbitego na 180 kawałków w magazynie Muzeum Archeologii w Ontario. Jednak gdy został poskładany odsłonił swą kolejną tajemnicę. Nigdy bowiem nie odnaleziono żadnego podobnego mu artefaktu z rzymskiego świata.

Wielu się nad tym zastanawiało. Wysłaliśmy go do ekspertów od czasów rzymskich i od ceramiki, ale nikt nie był w stanie podać sensownego przykładu.

- powiedziała Katie Urban pracująca w muzeum.

Mógł służyć do przechowywania przekąsek dla starożytnych Rzymian, albo jako lampa, ale na pewno nie służył do przechowywania wody.

Dzban jest wg archiwów jednym z zabytków pochodzących z rzymskiej Brytanii, które zostały przekazane do muzeum w latach 50-tych poprzedniego stulecia przez archeologa Williama Francisa Grimesa, który zmarł w 1988 roku. Jego zespół wykopał te przedmioty w londyńskim kraterze po bombie z II Wojny Światowej, który znajdował się niedaleko świątyni poświęconej bogini Mitrze popularnej w całym rzymskim imperium.

Katie Urban ostrzega, że nie jest pewne, iż dzban pochodzi z tych wykopalisk:

Jak on się znalazł w naszej kolekcji, wciąż nie jest w 100 procentach jasne. Wciąż próbujemy to ustalić.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że tajemniczy dzban pochodzi z Iraku, ponieważ kolejny zbiór artefaktów znalezionych w muzealnym magazynie pochodzi ze starożytnego miasta Ur. Leonard Woolley, archeolog znany z odkrywania bogatej serii królewskich grobów w Ur, wydobył je w 1931 roku i wysłał je do British Museum, które z kolei przekazało je w darze w 1933 roku Uniwersytetowi Western Ontario.

Dlaczego ten rzymski dzban jest pełen otworów? Była to lampa, czy pojemnik dla zwierząt. Zdaniem Urban małe otwory sugerują, że światło przechodziło przez obiekt, ale brak otworu na dnie wskazuje, że to jednak nie była lampa.

Inną możliwością jest, że dzban był używany jako pojemnik do przechowywania popielic lub myszy, które były popularnymi przekąskami na rzymskich stołach.

Urban wskazuje jednak, że pojemniki na popielice z innych części świata rzymskiego znacznie różnią się od tego dzbana. Tamte pojemniki były wyposażone w rampę, po której gryzonie mogły biegać.

Jeszcze inna koncepcja głosi, że dzban był przeznaczony do transportowania dużych węży.

Każdy może zgadywać. My jednak musimy znaleźć kogoś, kto widział coś podobnego, ale jeszcze o tym nie wie.

- podsumowała wszelkie dywagacje Katie Urban.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki