Najstarsze skamieniałości na świecie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Najstarsze skamieniałości w historii Ziemi zostały znalezione przez zespół naukowców z Uniwersytetu Zachodniej Australii i Uniwersytetu w Oxfordzie. Mikroskopijne skamieniałości udzielają przekonujących dowodów na życie jednokomórkowców i bakterii w świecie pozbawionym tlenu ponad 3,4 miliarda lat temu.
skamieniałości najstarszych jednokomórkowców Nareszcie mamy solidne dowody na życie ponad 3,4 miliarda lat temu. Istniały wtedy bakterie żyjące bez tlenu.

- powiedział profesor Martin Brasier z Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Ziemia była jeszcze gorąca i dominowała tam aktywność wulkaniczna. Niebo było zachmurzone i szare utrzymując wysoką temperaturę, choć słońce było słabsze niż obecnie. Temperatura wody w oceanach była znacznie wyższa i sięgała 40-50 stopni. Wszelkie masy lądowe były małe lub o wielkości wysp karaibskich, a zakres pływów był ogromny. W powietrzu było bardzo mało tlenu, gdyż nie było roślin ani glonów do fotosyntezy i produkcji tlenu.

Nowe dowody wskazują, że pierwsze istoty żyły dzięki siarce, metabolizując zawiązki zawierające ten pierwiastek, a nie tlen, w celu pozyskania energii i wzrostu.

Takie bakterie istnieją do dzisiaj. Bakterie siarkowe znajdują się w cuchnących rowach, glebach, gorących źródłach, kominach hydrotermalnych - wszędzie tam, gdzie jest mało wolnego tlenu i mogą żyć poza materią organiczną.

- wyjaśnia profesor Brasier.

Mikroskamieniałości znaleziono w odległej części Australii Zachodniej zwanej Strelley Pool. Są bardzo dobrze zachowane między ziarnami piasku kwarcowego z najstarszych plaż na Ziemi, w jednych z najstarszych skał osadowych, które można znaleźć gdziekolwiek.

Możemy być pewni, co do wieku, gdyż skały powstały między dwoma wulkanicznymi osadami, co zawęża zakres do kilkudziesięciu milionów lat, co jest wartością bardzo dokładną, jeśli mówimy o ponad 3 miliardach lat.

- tłumaczy profesor Brasier.

Wczesne skamieniałości życia na Ziemi jest kontrowersyjna sprawa. W ostatnich dziesięciu latach bariery, które trzeba pokonać zanim ogłosi się takie znalezisko, zostały znacznie podwyższone dzięki nowym technikom mapowania chemii skał. W roku 2002 ta sama grupa sugerowała, że dobrze znane mikroskamieniałości z Apex Chert w Australii nie były zachowanymi formami pradawnych bakterii. Twierdzili, że kontekst, kształt i mineralogii były nie właściwe, aby należały do bytów biologicznych. Wierzą, że obecnie znalezione skamieniałości w odległości 20 mil od poprzednich, spełniają wszystkie kryteria oceny takich znalezisk.

Badanie także ma wpływ na poszukiwanie życia na innych planetach, dając wskazówki, jak dowody na takie życie mogłyby wyglądać. Jeśli istnieje gdzieś życie w naszym układzie słonecznym (na Marsie czy księżycach Tytanie czy Europie), to muszą to być podobnego typu bakterie żyjące w podobnym środowisku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki