Google Doodle w rocznicę urodzin prekursora s-f

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Labirynt umysłu Jorge Luisa Borgesa został dziś uczczony przez Google Doodle w rocznicę 112-tych urodzin argentyńskiego pisarza.
Goodle Doodle dla Jorge Luisa Borgesa

Rysunek przedstawia starszego mężczyznę w garniturze wyglądającego na gmatwaninę schodów, budynków i regałów. Ma to reprezentować najsłynniejszą książkę autora „Bibliotekę Babel”, w której pisał:

Wszechświat (zwany biblioteką) składa się z nieokreślonej i być może nieskończonej liczby sześciokątnych galerii, z licznymi pomostami pomiędzy z bardzo niskimi balustradami. Także tędy przechodzą spiralne schody, które wznoszą się w górę na znaczną odległość. W przedpokoju jest lustro, które wiernie powiela wszystkie występy. Ludzie zwykle wnioskują z tego lustra, że biblioteka nie jest nieskończona. Ja wolę marzyć, że te polerowane powierzchnie reprezentują i obiecują nieskończoność.

Doodle może także oddawać hołd innej powieści – „Ogród rozwidlających się ścieżek”:

Myślałem o labiryncie labiryntów, takim, krętym labiryncie, który obejmuje przeszłość i przyszłość i w jakiś sposób angażuje gwiazdy.

Borges był jednym z gigantów literatury XX wieku. Pisał krótkie opowiadanie, wiersze i eseje. Urodził się w Buenos Aires 24 sierpnia 1899 roku, pracował - jakże by inaczej - jako bibliotekarz, zaczynając karierę pisarską jako poeta. Jego twórczość rozwinęła się po tym, jak doznał poważnego urazu głowy w 1938 roku, gdy napisał jedne ze swoich najbardziej znanych dzieł.

Borges, znany ze swoich koszmarnych, surrealistycznych światów, które tworzył, zmagał się ze ślepotą i unikał pisania powieści. Wolał koncertować się na krótszych utworach. Międzynarodową sławę osiągnął w 1961 roku, gdy zdobył nagrodę Prix Formentor za zbiór opowiadań „Ficciones”.

Borges nigdy nie otrzymał nagrody Nobla.

Nieprzyznawanie mi nagrody Nobla stało się częścią skandynawskiej tradycji. Nie została mi przyznana odkąd się narodziłem.

- ironizował Borges.

Dzieła Jorge Luisa Borgesa przyczyniły się do powstania nurtu literackiego zwanego science fiction jak i realizmu magicznego.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki