Założyciel firmy IKEA rekrutował nazistów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Miliarder i założyciel firmy IKEA Ingvar Kamprad był członkiem szwedzkiej partii nazistowskiej i a szwedzkie tajne służby założyły mu specjalną teczkę. Tak przynajmniej wynika z nowo opublikowanej książki.
Ingvar Kamprad podczas wykładu w Växjö Książka opublikowana przez szwedzką dziennikarkę Elisabeth Åsbrink odsłania dawne spory na temat prawicowych sympatii 85-letniego biznesmena. Po raz pierwszy dowodzi, że Kamprad był aktywnym członkiem Svensk Socialistisk Samling - sukcesorki szwedzkiej Nacjonalistycznej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Podaje nawet numer jego legitymacji członkowskiej - 4013. Przytacza także listy od 17-letniego Kamprada, który z entuzjazmem wyraża się na temat rekrutacji nowych członków i pracy dla nowego ruchu.

Tajne służby stwierdziły, że skoro Kamprad otrzymał partyjną gazetkę młodzieżową, to musiał posiadać jakieś oficjalne stanowisko w organizacji.

Powiedział  w 1998 roku, że wszystko wyjawił i że nic nie ukrywa. Dlaczego więc nie powiedział nam, że był członkiem z najgorszej partii nazistowskiej i że policja miała wystarczająco poważne dowody, aby stworzyć dla niego oddzielną teczkę?

- oskarżyła prawdomówność Kamprada autorka książki.

Kamprad od dawna stara się usunąć plamę związaną z jego współpraca z Ruchem Nowej Szwecji. Te rewelacje po raz pierwszy wyszły na światło dzienne wraz z publikacją listów jednego z liderów grupy, Pera Engdahla, w 1994 roku. Wynika z nich, że Kamprad dawał pieniądze i rekrutował członków i że sam Engdahl był jednym z wybrańców, którzy byli na ślubie Kamprada.

W 1998 roku Kamprad powiedział, że nie pamięta, czy był członkiem Młodzieży Nordyckiej, czyli szwedzkiego odpowiednika Hitlerjugend, gdy odsłaniano kolejne niewygodne fakty. Nigdy natomiast nie przyznał się członkostwa w bardziej radykalnym Svensk Socialistisk Samling, który był tak blisko niemieckiej partii nazistowskiej, że odrzucił swastykę ze swojego emblematu dopiero kilka lat po wstąpieniu doń Kamprada.

Książka pani Åsbrink ujawnia też szczegóły przyjaźni Kamprada z młodym uchodźcą żydowskim, który przybył do pracy na rodzinnym gospodarstwie, a następnie odegrał kluczową rolę w zespole, który uruchomił IKEA.

Rzecznik Ingvara Kamprada określa te wszystkie rewelacje jako stare dzieje i grzechy młodości.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki