W Walii odnaleziono rzymski port

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Archeolodzy odkryli dopiero drugi znany port w rzymskiej Brytanii, gdzie legioniści mogli licznie przybywać z Morza Śródziemnego do pomocy w walce z najbardziej upartymi i wrogimi plemionami.
wizaulizacja portu od strony rzeki Usk W ciągu ostatniego roku archeolodzy prowadzą wykopaliska w pobliżu rzymskiej fortecy Caerleon w południowej Walii, dokonując znaczących odkryć. We wtorek to miejsce zostało okrzyknięte dopiero drugim znanym rzymskim portem w Brytanii poza Londynem.

To niezwykle ekscytujące. To, co odkryliśmy, przekracza wszelkie oczekiwania. Obecnie wydaje się jasne, że patrzymy na nowy, istotny wkład do naszej wiedzy o rzymskiej Brytanii.

- powiedział Peter Guest z Uniwersytetu w Cardiff kierujący zespołem prowadzącym wykopaliska.

Archeolodzy odkryli znacznie więcej niż przystań i instalacje przybrzeżne. Do tego stopnia, że uważają, że celowo cała konstrukcja jest połączona z pobliską twierdzą.

Port nad brzegiem rzeki Usk mógł służyć twierdzy, najdalej wysuniętej placówki rzymskiej, którą niektórzy uważają za słynny Camelot króla Arthura. Twierdza została zbudowana w latach 74-75 jako kwatera główna dla drugiego Legionu Augusta, jednego z czterech legionów, który podbijał Brytanię za panowania cesarza Klaudiusza.

Posiadanie obok portu przy rzece sprawiało, że zaopatrzenie portu było dużo łatwiejsze niż taszczenie tego po wyboistych, rzymskich drogach przez wiele mil.

Dwa tysiące lat temu okolice zamieszkiwali Siluresi – plemię starożytnych Brytów, którzy zdołali utrzymać Rzymian w zatoce przez prawie 30 lat.

O innych odkryciach w Caerleon pisaliśmy już ponad rok temu na naszych łamach. Prace wykopaliskowe w tym miejscu zostaną zakończone 1 września.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki