Europejczycy nie pochodzą od famerów

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Najnowsze dowody genetyczne ukazują, że w większości Brytyjczycy nie są potomkami imigrantów rolników, którzy wędrowali ze wschodu 5-10 tysięcy lat temu, czyli zupełnie inaczej, jak zakładano do tej pory.
zmiana warty pod pałacem Buckingham Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie i Edynburgu stwierdziło, że większość europejskich mężczyzn może połączyć swe pochodzenie z ludźmi, którzy osiedlili się w Europie o wiele wcześniej.

Najnowsze badanie, oparte na analizie najpopularniejszych linii genetycznych wśród europejskich mężczyzn, ma na celu poprawienie wyników analizy opublikowanych w roku ubiegłym, według których Brytyjczycy pochodzili od ludzi migrujących z Bliskiego Wschodu na zachód wraz z rozprzestrzenianiem się rolnictwa.

Ponad 100 milionów europejskich mężczyzn ma zestaw genów o nazwie R-M269, w tym około trzy czwarte Brytyjczyków. Kluczową kwestią w zrozumieniu zasiedlenie Europy jest określenie, kiedy ta grupa rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Naukowcy wskazują, że wcześniej ogłoszony schemat wschód-zachód nie znajduje potwierdzenia w obszerniejszym i wszechstronniejszym zestawie danych. Ich zdaniem obala to koncepcję rozproszenia się rolników po kontynencie.

Nasza praca wywraca ostatnie twierdzenia, że europejskie chromosomy Y trafiły na do Europy od farmerów.

- stercza genetyk dr Cristian Capelli, który przewodził pracom badawczym.

Współautor publikacji, dr Jim Wilson z Uniwersytetu w Edynburgu dodaje, że udało im się po raz pierwszy pokazać, iż niektóre właściwości genów badanych silnie wpływają na dokładność szacunkowych danych:

Szacowanie terminu, z jakiego pochodzi linia rodowa przodków jest ciekawym dodatkiem do genetyki, ale niestety jest najeżona trudnościami i ciężko jest dostarczyć wiarygodnych danych. Wiele osób zakłada, że im więcej genów, tym bardziej dokładne są dane, ale to wcale tak nie jest. Niektóre markery genetyczne są bardziej odpowiednie do badań niż inne.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki