Arabskie dowody na udomowienie koni

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały, że archeolodzy rozpoczęli wykopaliska w miejscu, które wskazuje na udomowienie koni na Półwyspie Arabskim 9000 lat temu.
przedmioty z Al-Maqar Wiceprezydent Saudyjskiej Komisji Turystyki i Starożytności Ali Al-Ghabban powiedział, że odkrycie w Al-Maqar poddaje w wątpliwość teorię, że po raz pierwszy taki fakt zaistniał 5500 lat temu w Azji Środkowej. Jego zdaniem zmienia także wiedzę na temat rozwoju kultury w okresie późnego neolitu.

Wśród znalezionych na miejscu przedmiotów były groty, skrobaki, zgniatarki do zboża, narzędzia do przędzy i tkani, a także wiele innych, które wskazują na społeczeństwo wprawione w tajniki rzemiosła.

Minister Al- Ghabban powiedział, że testy radiowęglowe a także analizy próbek DNA ludzich szczątków datują znaleziska na około roku 7000 p.n.e.

To odkrycie zmienia naszą wiedzę dotyczącą udomowienia koni i ewolucji kultury w okresie późnego neolitu. Cywilizacja Al-Maqar jest bardzo zaawansowaną, neolityczną cywilizacją. To miejsce wskazuje na korzenie udomowienia koni 9000 lat temu.

- powiedział na konferencji prasowej w Jeddah.

Choć ludzie po raz pierwszy natrafili na koniec około 50 tysięcy lat temu, pierwotnie hodowano je dla mięsa, skór i być może mleka. Pierwsze bezsporne dowody na ich udomowienie sięga roku 2000 p.n.e., kiedy konie były chowane wraz z rydwanami. Do roku 1000 p.n.e. udomowienie koni rozprzestrzeniło się po Europie, Azji i Afryce Północnej.

Niedawno naukowcy znaleźli dowody sugerujące, że zwierzęta te były wykorzystywane przez kulturę Botai w północnym Kazachstanie 5500 lat temu.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki