Napis na ossuarium odsłania historię Kajfasza

User Rating: / 2
KiepskiSuper 

W Jerozolimie i Judzie wapienne naczynia zawierające szczątki, czyli ossuaria, są dość powszechnymi znaleziskami archeologicznymi z okresu I wieku p.n.e do I wieku n.e. Fałszerze lubią dodawać inskrypcje lub ozdobniki, aby podnieść ich wartość. Dlatego trzy lata temu, gdy władze Izraela skonfiskowały ossuarium z rzadka inskrypcją, zwróciły się do profesora Yuvala Gorena z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Tel Awiwie, aby sprawdził autentyczność odkrycia.
fragment inskrypcji na ossuarium

Całkiem niedawno profesor Goren przy współpracy profesora Boaza Zissu potwierdził autentyczność ossuarium i inskrypcji. Niezwykle szczegółowy zapis na ossuarium może ujawnić dom rodzinny biblijnych postaci, w tym arcykapłana Kajfasza, przed ich ucieczką do Galilei po 70 roku. Kajfasz znany jest ze względu na swój udział w ukrzyżowaniu Chrystusa.

Większość starożytnych ossuariów jest albo nieopisana, albo posiada tylko zapisane imię zmarłego. Napis na tym ossuarium opisuje zmarłego w odniesieniu do trzech pokoleń wstecz oraz potencjalnej lokalizacji. Pełen zapis głosi: Miriam, córka Yeshuy, syna Kajfasza, kapłana od Maaziah z Beth Imri.

Maaziah odnosi się do klanu, który był ostatnim wymienionym zakonem z 24 zakonów arcykapłańskich podczas okresu Drugiej Świątyni. Choć są pewne zapisy na temat klanu w źródłach talmudycznych, które opisują ich życie po rozprzestrzenieniu się po Galilei w roku 70, to odniesienie do Beth Imri daje nowe spojrzenie w kwestii miejsca rodziny przed ich migracją. Choć jest możliwe, że Beth Imre odnosi się do innego zakonu, to jednak bardziej prawdopodobne jest, że odnosi się do lokalizacji geograficznej, która mogła być rodzinną wioską Kajfasza.

- tłumaczy profesor Goren.

Uważa się, że ossuarium pochodzi z miejsca pochówku w Dolinie Elah, na południowy zachód od Jerozolimy, która był miejscem słynnej walki między Dawidem i Goliatem. Beth Imri prawdopodobnie znajdował się na zboczach góry Hebron.

W Laboratorium Mikroarcheologii Porównawczej profesor Goren przeprowadził gruntowne badania wapiennego naczynia.

Gdy kamień znajduje się w ziemi przez tysiąclecia, ma wpływ na otaczające środowisko a ono ma wpływ na niego.

- zauważa profesor Goren.

Procesy takie jak erozja przez kwaśne wody gruntowe i akumulacja powłok wapiennych i krzemiennych, aktywność biologiczna w postaci rozwoju bakterii, glonów, porostów oraz aktywności flory i fauny na powłokę kamienia – tego nie da się odtworzyć w warunkach laboratoryjnych.

W laboratorium znaleziono przekonywujące dowody zaistnienia procesów naturalnych nie tylko na kamieniu ossuarium, ale także na i pod inskrypcją, co sprawia, że autentyczność napisu jest zdaniem profesora Gorena poza wszelkimi wątpliwościami.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki