Czy to jest twarz Kuby Rozpruwacza?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dziś mija 123. rocznica śmierci pierwszej ofiary przypisywanej oficjalnie Kubie Rozpruwaczowi (Mary Ann Nichols). Mimo to nie wiadomo, kto był tym seryjnym mordercą. Niedawno udało się przedstawić światu twarz Carla Feigenbauma z Niemiec, uważanego za głównego podejrzanego o bycie Kubą.
Carl Feigenbaum

W sumie padło ponad 200 nazwisk mężczyzn podejrzewanych o bycie Kubą Rozpruwaczem, jednak były detektyw Trevor Marriott w najnowszym programie stacji BBC twierdzi, że był to właśnie Feigenbaum, niemiecki kupiec. Zmarł on na krześle elektrycznym w nowojorskim więzieniu Sing Sing w 1894 roku, skazany za zamordowanie swojej gosposi na Manhattanie. Jego adwokat uważał go za Rozpruwacza.

Nie istnieje żadne zdjęcie Feigenbauma, dlatego Marriott przygotował reprodukcję jego twarzy wykonaną za pomocą najnowocześniejszych technik e-fit, czyli elektronicznego systemu identyfikacji twarzy, opierając się na opisie z formularza wypełnionego, gdy trafił do aresztu w Nowym Jorku.

Wiek 54 lata. Cera średnia. Oczy szare. Włosy ciemnobrązowe. Wzrost 164 cm. Waga 57 kg. Głowa średniej wielkości. Kapelusz nr 6 i 7/8 lub 7. Buty nr 8.
Włosy cienkie na czubku głowy. Mała i szczupła szyja. Oczy małe i głęboko osadzone. Brwi wydęte. Wysokie i mocno wysklepione czoło. Nos duży, czerwony i pryszczaty. Zęby w kiepskim stanie, z lewej strony prawie wszystkie wypadły.
Na prawej dłoni u naady ksciuka i palca wskazującego wytatuowana kotwica. Na prawej nodze poniżej lewego kolana okrągła blizna lub znamię.

Dlaczego Marriott uważa, że Feigenbaum to Kuba Rozpruwacz?

Od dawna uważano, że Kuba musiał mieć wiedzę z dziedziny anatomii, ze względu na umiejętność usuwania organów wewnętrznych z ofiar. Jednak możliwym jest, że dokonano tego z kostnicy. Ustawa z 1832 roku pozwalała na usuwanie narządów do celów szkoleniowych.

Tę teorię potwierdzają dokumenty na temat czwartej ofiary. Raport pokazuje, że od momentu zabójstwa do odkrycia ciała minęło 14 minut. Czy to dość czasu, aby usunąć jej macicę z chirurgiczną precyzją w kompletnych ciemnościach?

Właśnie dlatego Marriott obala tezę, że Kuba był chirurgiem. Zaczął badać inne grupy, w tym marynarzy, którym łatwo było zakraść się do dzielnicy czerwonych latarń i wrócić niezauważonym na statek. Odstępy między morderstwami sugerują również, że zabójca mógł być podróżnikiem.

Po pewnym czasie Marriott natknął się zapisy, które wykazały, że armator Nord Deutsche Line posiadał statek o nazwie Reiher, który cumował w Londynie w czasie, gdy dokonywano zabójstw. Na liście załogi Marriott znalazł Carla Feigenbauma.

Patrząc jak jego klient umiera na krześle elektrycznym, adwokat William Lawton powiedział prasie, że sądzi, iż Feigenbaum jest odpowiedzialny za morderstwa w Londynie. Jego klient wyznał, że cierpiał na chorobę, która okresowo doprowadzała go do mordowania i okaleczania kobiet. Te chorobę współcześni psychiatrzy opisują jako epizod psychotyczny.

W XIX wieku wszyscy uważali, że wszystkie pięć kobiet zostało zabitych przez tego samego człowieka, ale po zapoznaniu się z dowodami, Marriott doszedł do wniosku, że Elizabeth Stride zginęła z ręki innego mordercy, gdyż wszystkie elementy różnią się od pozostałych zbrodni.

Użyto znacznie mniejszego noża, a tym samym rany były mniejsze i miała mniej okaleczeń. Również miejsce było odmienne, bo zabójstwa dokonano tuż obok klubu robotniczego, gdzie było mnóstwo ludzi w czasie morderstwa. 

- powiedział Marriott, który ma także wątpliwości, co do okoliczności śmierci Mary Kelly.

Jego zdaniem nie wszystkie zbrodnie musiały być dokonane przez tą samą osobę. Feigenbaum mógł być odpowiedzialny za jedno morderstwo, kilka lub wszystkie.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki