Odkryto podziemny świat sprzed 240 milionów lat

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Na długo przed dinozaurami coś pod ziemią wykopywało drogi i domy. Gdy życie na Ziemi 240 milionów lat temu rozkwitało na morzach i lądzie, podziemne światy odkryte w Maroku są najstarszymi przykładami takich lokalnych, podziemnych struktur na obszarach nizinnych.
Nory z Argany w rekonstrukcji naukowców

Nory opisane w ostatnim wydaniu czasopisma Palaios są młodsze od najstarszych znanych od 5 milionów lat. Prawdopodobnie ich autorami są małe zwierzęta.

Musiał mieć mocny, zwarty korpus, cztery nogi, krótki ogon i szyję. Miał 20-25 cm długości. Posiadał pięć solidnych placów z pazurami pozwalającymi na kopanie w umiarkowanie miękkich osadach.

- tak opisuje nieznane stworzenie niemiecki ichtiolog Sebastian Voigt, główny autor publikacji.

Nory z okolic Argany nie mają odpowiednika ani wśród skamieniałość ani wśród współczesnych kręgowców. Ich komory są wyjątkowo skomplikowanymi strukturami, a dwuskrzydłowych tuneli nie spotykano nigdzie indziej.

- opowiada Voigt.

Naukowcy sądzą, że podziemny świat służył jako miejsce, gdzie można było uciec przed drapieżnikami. Choć dinozaurów jeszcze nie było na świecie, to jednak w tej okolicy grasowały długonogie krokodyle, o czym świadczą zapisy kopalne. Ponadto znaleziono ślady krewnych współczesnych jaszczurek, węży i hatterii.

Uważa się również, że tunele pozwalały na przetrwanie ekstremalnych zjawisko pogodowych.

Gładka podłoga w tuneli sugeruje, że były używane przez zwierzęta gromadzące żywność, jak rośliny, korzenie czy owady.

Wydaje się, że gdy tylko zwierzęta mogą kopać doły, aby uciec, to to robią. Czyniły tak nawet niektóre dinozaury. Jedynym ograniczeniem jest właściwe podłożę. W przypadku marokańskich zwierząt, warunki były ku temu idealne. Nory są zrobione z piaszczystego podłoża zmieszanego z wilgotnym błotem.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki