Czy Nostradamus przewidział zamach 9/11?

User Rating: / 3
KiepskiSuper 

Od dekady przy okazji rocznicy wydarzeń z 11 września 2001 roku przypomina się ludziom, że ataki na World Trade Center zostały przepowiedziane przez słynnego, XVI-wiecznego, francuskiego pisarza Nostradamusa. Pisał w dwuznaczny sposób czterowierszami i zdaniem niektórych przewidział wszystko – od wojny secesyjnej przez Hitlera do zabójstwa JFK. Czy przewidział także wydarzenia sprzed 10 lat?
Nostradamus

Ci, którzy wierzą w przepowiednie z niejasnych zapisków Nostradamusa próbują tchnąć nowe znaczenie starym słowom. Oto strofy Nostradamusa, które brzmią dziś dziwnie proroczo:

Dwa stalowe ptaki spadają z nieba na Metropolis
Niebo zapłonie na 45 stopniach szerokości geograficznej
Ogień dosięgnie wielkiego, nowego miasta
Natychmiast ogromny płomień wyskoczy w górę
W ciągu kilku miesięcy popłyną rzeki krwi
Nieumarli będą długo wędrować po ziemi.

Łatwo dopasować te słowa do rzeczywistych wydarzeń z 11 września, a Metropolis kojarzony z Nowym Jorkiem leży na około 40. stopniu szerokości geograficznej północnej.

Dla osób obeznanych z twórczością Nostradamusa te słowa brzmią fałszywie – to bardziej hybryda prawdziwych jego wersów i fikcji, a ktokolwiek się dopuścił tej przeróbki, czynił to dość niechlujnie. Po pierwsze, to żaden czterowiersz. Po drugie, trudno uwierzyć w „dwa stalowe ptaki”, skoro stal wymyślono w 1854 roku, prawie 200 lat po śmierci Francuza, więc nawet nie mógł znać takiego słowa.

Inne strofy, które pojawiły się po 11 września brzmią:

W mieście Boga będzie wielki grzmot
Dwóch braci rozerwie Chaos, choć twierdza trwa
Wielki przywódca podda się
Trzecia wielka wojna rozpocznie się, gdy duże miasto spłonie.
Nostradamus 1654

Biorąc pod uwagę fakt, że Nostradmaus zmarł w 1566 roku, 88 lat przed rzekomym powstaniem tego czterowiersza, raczej trudno uwierzyć w jego prawdziwość. Opublikowano go na jakiejś kanadyjskiej stronie internetowej jako część eseju o tym, jak łatwo poważnie brzmiące proroctwa mogą powstawać z niejasnych obrazów.

Istnieje wiele fałszywych proroctw Nostradamusa o 11 września, a co z rzeczywistymi? Uczony Peter Lemesurier w książce "Nostradamus Bibliomancer: The Man, The Myth, The Truth" wskazuje na jedną strofę (I.87), którą można przetłumaczyć: „trzęsące ziemią płomienie zawyją z centrum świata / i sprawi, że ziemia wokół Nowego Miasta zakwili.”

Lemesurier wskazuje, że oryginalny termin Nowe Miasto wykorzystany przez Nostradamusa to „cite neufe”, czyli bardziej miasto, które było stare, a jest nowe, jak Nowy Orlean, czy Nowy Jork. Studząc jednak podekscytowanych dodaje, że płomienie zawyją z centrum świata, a nie z nieba, zaś centrum świata to nie World Trade Center, ale erupcja wulkanicznej lawy.

Na temat wydarzeń z Nowego Jorku sprzed 10 lat Nostradamus nic wyraźnie nie mówi.

- podsumowuje Lemesurier.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki