Odkryto nowy gatunek krwiożerczych ryb

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Akademia Nauk Naturalnych ogłosiła odkrycie nowych gatunków dużych ryb drapieżnych, które zamieszkiwały w starożytnych wodach Ameryki Północnej w dewonie zanim jeszcze na lądzie pojawiły się zwierzęta kręgowe.
Laccognathus embryi

Bestia sprzed 375 milionów lat został odkrytą przez tę samą grupę naukowców, którzy odkryli Tiktaalik roseae – zwierzę uważane za "brakujące ogniwo" między rybami a pierwszymi zwierzętami posiadającymi kończyny. Kopalne szczątki nowego gatunku stwierdzono w tym samym miejscu jak Tiktaalika, na Wyspie Ellesmere'a w Kanadzie.

Dewon (415-360 milionów lat temu) jest często określany jako epoka ryb ze względy na różnorodność wodnych form, które zamieszkiwały pradawne morza, laguny i potoki. Laccognathus embryi jest rybą mięśniopłetwe, której najbliższymi żyjącymi krewnymi są ryby dwudyszne. Stworzenie prawdopodobnie osiągało od półtorej do dwóch metrów długości, miało szeroką głowę, małe oczy i solidne szczęki pokryte dużymi zębami.

Nie chciałbym kąpać się w wodach, gdzie czaiło się to zwierzę. Najwyraźniej ekosystemy dewonu były okrutnymi miejscami, a Laccognathus wypełnił niszę jako duży, czyhający na ofiarę drapieżnik o potężnym zgryzie.

- opisuje potwora autor publikacji w najnowszym Journal of Vertebrate Paleontology dr Edward „Ted” Daeschler z Akademii Nauk Naturalnych.

Naukowcy nazwali nowy gatunek na cześć Ashton Embry'ego, kanadyjskiego geologa, którego praca w Arktyce utorowała autorom drogę do paleontologicznych eksploracji.

Rodzaj ryb znany jako Laccognathus był wcześniej znany tylko z Europy Wschodniej. Odkrycie nowego gatunku rozszerza zasięg geograficzny o Amerykę Północną i potwierdza bezpośrednie połączenie amerykańskiego i europejskiego lądu w okresie dewonu.

Badanie to jest kulminacją wielkiej pracy w terenie, w kopalnym laboratorium i w biurze. Nasz zespół zebrał pierwsze skamieniałości Laccognathus prawie 10 lat temu, a kolekcja rozrastała się z każdym sezonem badań. Jakość i ilość tej kolekcji rzyca nowe światło na te niezwykłe zwierzęta.

- podsumowuje dr Jason Downs, współautor badania, także z Akademii Nauk Naturalnych.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki