Osesek nodozaura najmłodszym znalezionym dinozaurem

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Naukowcy z Akademii Medycznej Johna Hopkinsa z pomocą łowcy-amatora opisali skamieniałość pisklęcia pancernego dinozaura. Jest najmłodszym nodozaurem, jakiego kiedykolwiek odkryto, a zarazem założycielem nowego rodzaju i gatunku, który żył około 110 milionów lat temu, podczas wczesnej kredy. Nodozaury znajdowano w różnych miejscach na świecie, ale rzadko w Stanach Zjednoczonych.
Edmontonia rugosidens

Teraz możemy dowiedzieć się więcej o rozwoju kończyn i czaszki na wczesnym etapie życia dinozaura. Bardzo mały rozmiar pokazuje również, że w pobliżu było gniazdo albo kolonia, ponieważ mały nie był wstanie oddalić się na większy dystans. Mamy okazję dowiedzieć się o rodzicielstwie dinozaurów i biologii reprodukcyjnej, jak również na temat życia dinozaurów w stanie Maryland.

- mówi profesor anatomii David Weishampel.

Skamieniałość została odkryta w 1997 roku przez Raya Stanforda, który często spędzał czas na szukaniu skamieniałości w pobliżu swego domu. Tym razem szukał w rzecznym korycie po rozległej powodzi. Gdy natrafił na nodozaura, zawołał Weishampela – znawcę systematyki dinozaurów. Ten określił tożsamość skamieniałości poprzez identyfikację charakterystycznego wzoru guzów i rowków na czaszce.

Potem zrobił komputerową analizę kształtu czaszki, porównując jej proporcje z dziesięcioma czaszkami różnych gatunków ankylozaurów (grupy, w skład której wchodzą nodozaury). Okazało się, że ten dinozaur był ściśle związany z niektórymi gatunkami nodozaurów, choć miał krótszy pysk niż pozostałe. Porównawcze pomiary pozwoliły do określenia nowego gatunku – Propanoplosaurus marylandicus.

Czyszcząc skamieniałość Weishampel odkył, że ma do czynienia z pisklęciem dinozaura. Określił jego wiek w chwili śmierci analizując stopień rozwoju kości, jak również ich porowatość. Wskazówką był także rozmiar. Ciało miało tylko 13 centymetrów długości. Dorosłe nodozaury osiągały od 6 do 9 metrów długości.

Na podstawie ułożenia i jakości skamieniałości Weishampel określił przyczynę śmierci: utonięcie i zagrzebanie w osadach rzecznych. Ponieważ nie znaleziono w pobliżu skorupki wydaje się, że nodozaur był pisklęciem a nie zarodkiem, gdyż mógł samodzielnie chodzić.

Przed tym odkryciem wiedzieliśmy bardzo niewiele o pisklakach nodozaurów. To odkrycie jest dostateczną motywacją, aby szukać dinozaurów w Maryland.

- podsumował David Weishampel.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki