Ponowne odsłnięcie pomnika Wilsona w Pradze

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Siedemdziesiąt lat po zniszczeniu przez wojska hitlerowskie, pomnik w Pradze ku czci prezydenta Woodrowa Wilsona zostanie ponownie odsłonięty 5 października, jak podała dzisiaj organizacja AfoCR (Amerykańscy Przyjaciele Republiki Czeskiej).
oryginalny pomnik WIlsona w Pradze

Pomnik Wilsona upamiętnia jego rolę, jaką były prezydent USA odegrały w pomoc Czechom w uzyskaniu niepodległości w 1918 roku i jest trwałym symbolem przyjaźni między Stanami Zjednoczonymi i Republiką Czeską.

Wielu Amerykanów, w tym miliony czeskiego pochodzenia, nie są świadomi pomocy i wsparcia jakie prezydent Wilson udzielił Czechom w walce o wolność. Ale Czesi nigdy nie zapomnieli w jaki kraj i jaki prezydent zrobił tak wiele aby zagwarantować niepodległość wolego narodu.

- powiedział dyrektor AFoCR Robert Doubek.

W 2002 roku AFoCR postawiła w Waszyngtonie pomnik Tomáša Masaryka, który był założycielem i pierwszym prezydentem Czechosłowacji. W 2006 AFoCR podjął wyzwanie ponownego osłonięcia pomnika Wilsona w Pradze, który został zniszczony przez hitlerowców w czasie okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej. Projekt został formalnie zatwierdzony przez radę miejską w Pradze w 2007 roku.

Oryginalny pomnik Wilsona, który stanął przed głównym dworcem kolejowym w Pradze, został odsłonięty 4 lipca 1928 roku amerykańskich potomków Czechów i Słowaków. Po klęsce hitlerowskich Niemiec w II Wojnie Światowej Czesi w miejscu pomnika postawili tablicę na niewielkim cokole. W 1948 roku tablica została usunięta po przejęciu w Czechosłowacji władzy przez komunistów.

Uroczystości związane z odsłonięciem zostaną rozpoczęte 4 października otwarciem wystawy w Muzeum Narodowym w Pradze. Całość uroczystości ma trwać przez cały tydzień.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki