Znaleziono średniowieczny dowód na istnienie zombie?

User Rating: / 5
KiepskiSuper 

Dwa wczesnośredniowieczne szkielety odkopane niedawno w Irlandii miały w ustach wciśnięte kamienie. To zdaniem archeologów dowód, że obawiano się, iż te osoby wstaną z grobów jak zombie.
szkielet z kamieniem w ustach

Szkielety, które zostały przedstawione w brytyjskim programie dokumentalnym w tym tygodniu, odnaleziono w trakcie wykopalisk prowadzonych w latach 2005-2009 w Kilteasheen, w pobliżu jeziora Loch Key w Irlandii. Dokonał tego zespół archeologów pod przewodnictwem Chrisa Reada z Instytutu Technologicznego w Sligo i Thomasa Finana z Uniwersytetu St. Louis.

Projekt pozwolił na odzyskanie łącznie 137 szkieletów, choć archeolodzy uważają, że wciąż jeszcze zagrzebanych w tym miejscu jest około 3000 szkieletów pochodzących z okresu 700-1400 roku.

W grobach znaleziono mężczyzn pochowanych w różnym czasie w VIII wieku. Jeden z nich miał między 40 a 60 lat, a drugi był młodszy, miał 20-30 lat. Obaj leżeli obok siebie i każdy z nich miał kamień wielkości piłki tenisowej wepchnięty w usta.

Jeden z nich leżał z głową skierowaną w górę. Duży czarny kamień został celowo wciśnięty w usta. Drugi miał głowę przechyloną na bok i jeszcze większy kamień został wepchnięty na tyle gwałtownie, że jego szczęki niemal uległy przemieszczeniu.

- stwierdził Chris Read, szef Archeologii Stosowanej w IT w Sligo.

Początkowo Read i jego koledzy myśleli, że natrafili na cmentarzysko związane z Czarną Śmiercią. Szczątki osób pochowanych pod koniec średniowiecza z kamieniami tkwiącymi w ustach wskazywały jednak na rytuał zabijania wampirów. Uważano, że te osobniki rozprzestrzeniają plagę wampiryzmu żując po śmierci całun. Kamień w ustach miał zapobiec tej sztuczce.

Ponieważ jednak wampiry nie pojawiały się w kulturze europejskiej przed wiekiem XVI, więc archeolodzy wykluczyli tę teorię w odniesieniu do szkieletów z VIII wieku.

W tym przypadku kamienie w ustach mogły działać jako bariera, która miała powstrzymać zmarłych od powrotu z grobu.

- powiedział Read.

Dwóch irlandzkich mężczyzn mogło zostać uznanych za potencjalnie niebezpiecznych jak na przykład: morderców, wrogów czy gwałcicieli, ale mogli też być zwykłymi ludźmi, którzy zginęli na dziwną chorobę, albo zostali zabici. Wszystko, co nie było normalne, powodowało, że wspólnota obawiała się, że te osoby mogą powrócić do życia, by nękać swoich bliskich lub wrogów.

Usta były postrzegane, jako główne drzwi, którymi dusza mogła opuścić ciało po śmierci. Zdarzało się, że dusza wracała ponownie do ciała i je wskrzeszała, albo też przez usta wchodził zły duch, który przywracał człowieka do życia.

- wyjaśnia Chris Read,

Według Kristiny Killgrove, bioantropolog z Uniwersytetu Północnej Karoliny, datowanie grobów jest o tyleż interesujące, że wydaje się wyprzedzać historyczne zapisy na temat powstałych z martwych.

Intryguje mnie fakt, że dwa mężczyźni nie zostali pochowani w tym samym czasie, ale jednak pochowano ich obok siebie w ten nietradycyjny sposób, co sugeruje, że te groby nie były przypadkowe.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki