Pióra dinozaurów znaleziono w bursztynie

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

W literackiej i filmowej fikcji bursztyn dostarcza zachowane DNA, które pozwoliło na odrodzenie się dinozaurów w Parku Jurajskim. W prawdziwym życiu bursztyn zachowuje pióra, które dostarczają nowego obrazu tego, jak wyglądały dinozaury.
bursztyn zawierający pióra dinozaurów

Teraz zamiast łuskowatych zwierząt przedstawianych jako zwykle, szare stworzenia, mamy solidne dowody na puszystą, kolorową przeszłość.

- informuje Mark A. Norell z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

Próbki pradawnych piór, od prostych do złożonych, są obecnie badane. Zachowały się w bursztynie odnalezionym w zachodniej Kanadzie, jak podaje Ryan C. McKellar z Uniwersytetu Alberta w piątkowym wydaniu czasopisma Science.

Bursztyn, czyli utwardzona żywica drzew, zachował mieszankę piór sprzed 70 milionów lat. Inne pióra zawarte w bursztynie sprzed 90 milionów lat są mniej zróżnicowane.

Próbki zawierają proste struktury włókien podobne do pierwszych piór nielatających dinozaurów i bardziej skomplikowanych ptasich piór, prezentując pigmentację i adaptację do lotów i nurkowania.

Ślady piór znalezione w znacznie starszych skamieniałościach, a także nowe odkrycie, wskazują, że pióra rozwijały się w kierunku współczesnej formy jeszcze przed wyginięciem dinozaurów.

W opublikowanym w czerwcowym numerze Science artykule Roy A. Wogelius z Uniwersytetu w Manchesterze stwierdził obecność metali śladowych w skamieniałościach piór i na tej podstawie sugerował ich kolory: czarny, brązowy i czerwonawo-brązowy.

Pomimo wielu raportów w ciągu ostatniej dekady na temat pierzastych dinozaurów i nowych ptaków z Chin, dopiero teraz zaczynamy rozumieć, jak miliony lat temu różnorodna była typologia tych piór.

- powiedział Mark A. Norell.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki