Tysiace geoglifów na Bliskim Wschodzie

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Peruwiańskie rysunki z Nazca, czyli tajemnicze geoglify narysowane na pustyni setki lat temu przez rdzenną ludność, stały się znane na całym świecie. Teraz podobne wzory zostały znalezione na Bliskim Wschodzie.
geoglify

Satelitarne i lotnicze fotografie ujawnił w Syrii, Arabii Saudyjskiej i Jordanii tajemnicze, kamienne koła, które są liczniejsze i starsze niż rysunki z Nazca. Uważa się, że te struktury mają 2000 lat. Nie wiadomo natomiast, w jakim celu zostały wykonane.

Ludzie prawdopodobnie przechodzili obok, lub przez nie, przez tysiące lat zupełnie nie zdając sobie sprawy, czym te kształty są.

- powiedział David Kennedy, profesor historii klasycznej i starożytnej na Uniwersytecie Zachodniej Australii.

Miejscowi Beduini nazywają je „dziełami starych ludzi”. Najczęściej znajdowano je na polach lawy.

David Kennedy mówi o dużej różnorodności form, wśród których są „latawce”, struktury pchające zwierzęta, a niektóre biegną zupełnie przypadkowo. Nie znaleziono jakichkolwiek powiązań z gwiazdami, co tylko nadaje ich przeznaczeniu tajemniczości,

Po raz pierwszy zostały odkryte przez porucznika Percy’ego Maitlanda z RAF w 1927 roku, ale dopiero od chwili rozpoczęcia badań przez profesora Kennedy’ego tak naprawdę ujawnione zostało ich istnienie. Wciąż nie dokonano jeszcze ostatecznych obliczeń, ale uważa się, że ilość kamiennych struktur należy liczyć w tysiącach.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki