Ruiny katedry w Coventry mogą się zawalić

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Fragmenty ruin katedry w Coventry grożą zawaleniem, ogłosiła dyrektor wykonawcza prac na terenie katedry, Jane Woodward. Pęknięcie pojawiło się nagle w poprzek części kamiennej.
wnętrze katedry w Coventry

Rozpoczęto kampanię na rzecz zbierania funduszy na naprawę zniszczonej przez warunki atmosferyczne ściany przylegającej do Bayley Lane podtrzymywanej obecnie przez rusztowania. Szacowany koszt doprowadzenia XIV-wiecznych ruin do stanu bezpieczeństwa wynosi 250 tysięcy funtów.

Przez powstałą szparę można dostrzec światło, dlatego podjęliśmy natychmiastowe działania w celu ustawienia rusztowania i zamknięcia drogi. Wciąż prowadzone są badania na terenie katedry, ale pęknięcie nas zaskoczyło i bardzo zasmuciło.

- powiedziała Jane Woodward.

Ponad 350 tysięcy funtów zostało w zeszłym roku wydanych na remont ruiny katedry, która miała osiągnąć stan w pełni bezpieczny najpóźniej do 2013 roku. Aby zwiększyć zainteresowanie i finansowanie władze katedry ogłosiły, że miałaby zostać oznaczona jako światowy pomnik cywilnych ofiar wojny.

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele zabytków, ale żaden nie upamiętnia cywili. Dla mieszkańców Coventry to ma duże znaczenie, aby było gdzieś miejsce, gdzie można pójść i uczcić pamięć osób, które zmarły w tym mieście.

- powiedziała pani dyrektor.

Dr Jonathan Foyle z prywatnej fundacji World Monuments Fund uważa, że zwiększenie funduszy na renowację katedry może pomóc ludziom w poznaniu prawdziwej jej wartości.

Coventry może zaistnieć na mapie turystycznej, jeśli tylko uświadomimy sobie wartość tych ruin.

Niektóre ze skarbów katedry, jak choćby uszkodzone podczas wojny średniowieczne witraże, mogłyby zostać wystawione publiczne, gdyby udało się zwiększyć ilość pieniędzy na prace renowacyjne. Na razie jednak pozostają schowane w katedralnej krypcie od ponad 70 lat.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki