Aborygeni migrowali pierwsi

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Międzynarodowy zespół naukowców po raz pierwszy poskładał w całość genom Aborygena australijskiego. Wyniki opublikowane w najnowszym wydaniu magazynu Science reinterpretują historię naszego gatunku.
Król Merriman - Aborygen

Przez sekwencjonowanie genomu naukowcy wskazują, że Aborygeni pochodzą bezpośrednio od wczesnej ekspansji człowieka w Azji, która miała miejsce około 70 tysięcy lat temu, czyli co najmniej 24 tysiąca lat zanim ruchy populacji dały początek dzisiejszym Europejczykom i Azjatom. Rezultaty wskazują, że współcześni Aborygeni są w rzeczywistości bezpośrednimi potomkami pierwszych ludzi, którzy przybyli do Australii już 50 tysięcy lat temu.

Genom, który wykazuje brak genetycznych naleciałości od współczesnych europejskich Australijczyków, pokazuje, że przodkowie Aborygenów oddzielili się od innych populacji ludzkich 64-75 tysięcy lat temu. Aborygeni pochodzą więc bezpośrednio od pierwszych współczesnych odkrywców, ludzi, którzy wyemigrowali do Azji zanim ostatecznie dotarli do Australii około 50 tysięcy lat temu. W ten sposób badanie określa Aborygenów jako ludność najdłużej związaną z ziemią, na której żyją.

Historia Aborygenów odgrywa kluczową rolę w zrozumieniu rozproszenia pierwszych ludzi i opuszczenia Afryki. Archeologiczne dowody ustanawiają obecność w Australii współczesnego człowieka na około 50 tysięcy lat temu, ale to badanie zmienia historię ich wędrówki.

Wcześniej najczęściej akceptowana teoria, że wszyscy współcześni ludzie pochodzą od jednej fali migracji z Afryki do Europy, Azji i Australii. W tym modelu, pierwsi Australijczycy oddzieliliby się od populacji azjatyckiej już po tym, jak oddzielili się od niej przodkowie Europejczyków. Jednak nowe badanie pokazuje, że kiedy przodków Aborygenów rozpoczęli własną podróż, przodków Azjatów i Europejczyków jeszcze się od siebie nie rozdzielili. Stało się to dopiero 24 tysiące lat później.

Gdy przodkowie Europejczyków i Azjatów wciąż siedzieli w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, przodkowie Aborygenów szybko się oddzielili. Pokonali nieznane tereny Azji, przekroczyli morze i dotarli do Australii. To była naprawdę niesamowita podróż, która wymagała niezwykłych umiejętności przetrwania i odwagi.

- opowiada profesor Eske Willerslev z Uniwersytetu w Kopenhadze, który kierował badaniem.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki