Azję zasiedlano kilka razy - wskazują badania DNA

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Międzynarodowy zespół naukowców badając wzorce DNA człowieka współczesnego i pradawnego odkrył nowe wskazówki na temat migracji i mieszania się ludności ponad 40 tysięcy lat temu w Azji.
pobieranie próbki DNA ze skamieniałej kości

Korzystając z najnowocześniejszej metod analizy genomu naukowcy z Harvard Medical School oraz Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku odkryli, że człowiek z jaskini Denisowa dołożył swoje DNA nie tylko do współczesnych Papuasów, ale także rdzennych mieszkańców Australii i Filipin.

Badanie pokazuje, że wbrew ustaleniom z największych dotychczasowych badań genetycznych, współcześni ludzie zasiedlili Azję w więcej niż jednej migracji.

DNA człowieka z jaskini Denisowa jest tak rozpoznawalne, że można je wykryć nawet u poszczególnej osoby. W ten sposób mogliśmy prześledzić jego DNA w migracjach ludności. To pokazuje siłę sekwencjonowania pradawnego DNA jako narzędzia do zrozumienia historii ludzkości.

- powiedział David Reich, profesor genetyki z Harvard Medical School.

Prawidłowości odkryte przez naukowców można wytłumaczyć jedynie przez istnienie co najmniej dwóch fal migracji człowieka: pierwszej, dającej początek populacjom żyjącym obecnie w południowej Azji i Oceanii, oraz drugiej, która dała początek krewnym ze wschodniej Azji, którzy teraz są dominującą ludnością w południowo-wschodniej Azji.

Według Marka Stonekinga, profesora w Instytucie Maxa Plancka, który jest głównym autorem artykułu, denisowianin musiał zamieszkiwać wyjątkowo duży ekologiczne i geograficznie obszar – od Syberii do południowo-wschodniej Azji.

Wyniki pojawiły się w American Journal of Human Genetics z 22 września.

Badania opiera się na wcześniejszych pracach Reicha i jego współpracowników z Instytutu Maxa Plancka, w których analizował starożytne kości odkryte w rosyjskiej jaskini Denisowa w 2008 roku. W grudniu 2010 roku w czasopiśmie Nature ogłoszono denisowian jako odrębną grupę hominidów, którzy żyli ponad 30 tys. lat temu. Stwierdzili, że nie byli to ani neandertalczycy, ani ludzie współcześni, choć mieli wspólnego przodka.

Nowe badania zostały zainicjowane przez Stonekinga, eksperta od zmienności genetycznych w południowo-wschodniej Azji i Oceanii, który zebrał różne próbki z tego regionu. Badanie skupia się na genetycznych śladach denisowian. Naukowcy przeanalizowali DNA z kilkudziesięciu współczesnych społeczeństw w Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii w tym: Borneo, Fidżi, Indonezji, Malezji, Australii, Filipinach, Papui Nowej Gwinei i Polinezji. Niektóre dane już istniały, inne zostały zebrane specjalnie do tego badania.

Analiza pokazuje, że oprócz Papuasów, denisowianie dostarczyli materiału genetycznego Aborygenom, filipińskiej grupie zwanej Mamanwa i kilku innym populacjom w południowo-wschodniej Azji i Oceanii. Jednakże grupy na zachodzie i północnym zachodzie, a także w kontynentalnej Azji Wschodniej, nie krzyżowali się z denisowianami.

Badacze doszli do wniosku, że:

  • denisowianie krzyżowali się z człowiekiem współczesnym w Azji Południowo-Wschodniej co najmniej 44 tysiące lat temu, przed separacją Australijczyków i Nowogwinejczyków.
  • Azja Południowo-Wschodnia została po raz pierwszy skolonizowana przez współczesnych ludzi niezwiązanych z dzisiejszymi Chińczykami i Indonezyjczykami, którzy przybyli podczas późniejszej migracji. Ta hipoteza pojawiała się już wcześniej w oparciu o dowody archeologiczne, ale po raz pierwszy znalazła poparcie genetyczne.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki