Rękopisy z Qumran dostępne on-line

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Dzięki współpracy między Muzeum Izraela i firmą Google słynne rękopisy z Qumran zostały udostępnione on-line 2 tysiące lat po tym, jak zostały napisane.
fragment rękopisu z Qumran

Dokumenty są dostępne w formie obrazów wysokiej rozdzielczości z opcją przeszukiwania. Do tego informacje wideo i dane dotyczące tła historycznego. Jak na razie zdigitalizowano pięć zwojów, w tym biblijna Księga Izajasza i Zwój Świątynny.

Dyrektor zarządzający Google Center w Izraelu, profesor Yossi Matias zapowiedział, że kolejne zwoje rękopisów będą sukcesywnie dodawane. Całość ma być dostępna w roku 2016.

Muzeum Izraela posiada najbogatszą kolekcję zwojów, z których część znajduje się w rękach prywatnych. Dokumenty umieszczone są w strzeżonym budynku zwanym Sanktuarium Księgi.

Zwoje mają ogromne znaczenie dla dziedzictwa monoteistycznego świata i stanowią kwintesencję naszych encyklopedycznych zbiorów. Dzięki współpracy z Googlem możemy te skarby pokazać szerszej publiczności.

- powiedział James Snyder, dyrektor Muzeum Izraela.

Rękopisy z Qumran są powszechnie uważane za jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku. Napisane między rokiem 150 p.n.e. a 70 n.e. dostarczają podstaw pod dużą część chrześcijańskiej Biblii i pozwalają zajrzeć do historii i różnorodności judaizmu. Na zwoje natrafili beduińscy pasterze zimą 1947 roku w jaskiniach na Zachodnim Brzegu. Pięć zwojów, które już opublikowano, zakupili izraelscy naukowcy w latach 1947-1967 od handlarzy antykami.

No i na koniec najważniejsza informacja. Strona projektu digitalizacji rękopisów z Qumran dostępna jest tutaj.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki