Niespłacanie długów leży w greckiej tradycji

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

To, że Grecja jest w centrum wielkiego kryzysu, wcale nie jest nowym zjawiskiem dla tego kraju, który nie spłacał zadłużenia zagranicznego już wielokrotnie od uzyskania niepodległości na początku XIX wieku. Oto kilka faktów z greckiej historii zadłużeń.
Bank Grecji

Pierwsze odnotowane zadłużenie w historii greckiej miało miejsce w IV wieku p.n.e., kiedy to 13 greckich miast-państw pożyczyło środki od Świątyni z Delos. Większość kredytobiorców nie zrobiło dobrego interesu i świątynia poniosła straty wielkości 80%.

Grecja nie wywiązała się ze swych zobowiązań zewnętrznych co najmniej pięciu razy w epoce nowożytnej (1826, 1843, 1860, 1894 i 1932). Pierwszy raz miało to miejsce w pierwszych dniach po wojnie o niepodległość, a ostatni podczas Wielkiego Kryzysu na początku lat 30-tych ubiegłego stulecia. Łączna długość okresu, w którym Grecja nie spłacała długu podczas ery nowożytnej, wyniosła 90 lat, czyli około 50% całkowitego okresu niepodległości tego kraju. Może się to wydać dużo, ale Wenezuela i Ekwador z dziesięcioma przypadkami są zdecydowanie na szczycie listy największych defraudantów naszych czasów.

Grecka wojna o niepodległość rozpoczęła się w 1821 roku i miała na celu obalenie władzy otomańskiej. W1824 roku pożyczka zaciągnięta na kontynuowanie walk w wysokości 472 tysięcy funtów została zabezpieczona na londyńskiej giełdzie LSE. Rok później zaciągnięto dodatkową pożyczkę w wysokości 1,1 miliona funtów. Stało się jednak tak, że spekulanci i pośrednicy zagarnęli większość wpływów zanim Grecja otrzymała jakiekolwiek środki finansowe. Poza tym wojna o niepodległość zmieniła się w wojnę domową i trudno było określić, kto te pieniądze powinien otrzymać.

Nigdy nie doszło do spłaty odsetek, a wartość papierów spadła ostatecznie do ułamka wartości nominalnej. Dopiero w 1878 roku rząd Grecki zamroził pożyczki, które osiągnęły wówczas wartość 10 milionów funtów wraz z odsetkami.

W 1832 roku kolejny kredyt, w wysokości 60 milionów drachm, udzielono Grecji, która została oficjalnie suwerennym państwem. Kredyt został zorganizowany przez rządy Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii na pomoc Grecji w budowie gospodarki i zarządzania nowo powstałym krajem.

Fundusze zostały w większości wykorzystane na wojsko i utrzymanie na tronie greckim bawarskiego księcia Ottona intronizowanego przez Anglików. Grecja spłacała pożyczkę do 1843 roku, kiedy zaprzestała dalszej spłaty. W następstwie Grecja została całkowicie odcięta od międzynarodowych rynków kapitałowych i wszelkie pożyczki rządowe musiały być zaciągane w Banku Narodowym.

Po decyzji rządu greckiego z 1878 roku zlikwidowano banicję finansową kraju. Lawinowo wzrosłą liczba chętnych kredytodawców na potrzeby Grecji. Wysokość pożyczek wzrosła do tak wielkiego poziomu, że rząd zawiesił spłaty długu zewnętrznego w 1893 roku. Presja zagraniczna zmusiła Grecję do zaakceptowania w 1898 roku utworzenia Międzynarodowego Komitetu Zarządzania Długiem Greckim. Komitet monitorował politykę gospodarczą kraju jak również system poboru i zarządzania podatkami.

Na początku lat 30-tych wiele krajów było zadłużonych, gdyż świat stanął w obliczu Wielkiego Kryzysu. Grecja nałożyła moratorium na spłatę swojego zadłużenia zagranicznego w 1932 roku. Dług istniał do 1964 roku.

Co przyniesie XXI wiek dla greckiej tradycji malwersacji? Przyszłość pokaże.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki