Jak ludzie adaptowali się do morskiego środowiska?

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Skaliste wybrzeże Norwegii prawdopodobnie nie ma lepszego odpowiednika niż otoczone lodowcami wybrzeże Patagonii odległe o 13 tysięcy kilometrów i znajdujące się na przeciwnej półkuli. Podobieństwa tych odizolowanych od siebie terenów czynią z nich doskonałe naturalne laboratorium dla archeologów chcących ustalić, kiedy człowiek zaadoptował się do środowiska morskiego.
Ziemia Ognista - Ushuaia

Nasz projekt Marine Ventures daje nam okazję odkryć podobieństwa i różnice między dwoma krajami.

- stwierdza profesor Hein Bjerck z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) Muzeum Historii Naturalnej i Archeologii w Trondheim.

Jego argentyński kolega Ernesto Piana z Południowego Centrum Badań Naukowych w Ushuaia na Ziemi Ognistej dodaje:

Jako archeolodzy jesteśmy tłumaczami ludzkiej przeszłości. Teraz, łącząc naszą wiedzę, stajemy się lepszymi tłumaczami. W Argentynie mamy więcej doświadczenia z materiałami organicznymi podczas gdy w Norwegii znają się lepiej na krajobrazie.

Bjerck zauważa, że wybrzeża obu krajów są bardzo podobne ze względu na historię zlodowaceń w plejstocenie. W tym regionie pierwsi ludzie musieli poświęcać się morzu. Jednak mimo istnienia podobieństw między tymi dwoma krajami, istnieją duże różnice w charakterystyce fizycznej.

W Norwegii mamy 1000 znanych lokalizacji z mezolitu (9500-8000 p.n.e.), ale nie mamy nic organicznego. W Patagonii mają niewiele lokalizacji, ale znacznie więcej informacji na temat narzędzi, materiałów i pożywienia.

- uważa profesor Bjerck.

Erozja lodowcowa Patagonii i Skandynawii stworzyła charakterystyczny krajobraz wybrzeża bogatego w szkiery, wyspy, kanały i fiordy. Ukształtowanie dna morskiego pozwala na istnienie wydajnych siedlisk morskich a jednocześnie zamkniętych wód optymalnych dla morskich poławiaczy.

Ziemia Ognista stanowi odwrotnie zeskanowaną wersję Norwegii.

- stwierdza Ernesto Piana.

Patagonia i północna Norwegia znajdują się na różnych kontynentach, co wyklucza wszelkiego rodzaju kontakty kulturalne przed przybyciem do Ameryki Południowej Europejczyków.

Jest to jedna z oczywistych korzyści naukowych, która pozwala nam badać, jak ludzie adaptowali się do ich środowiska, warunków i otoczenia społecznego w dwóch różnych, choć podobnych sytuacjach.

- uważają zgodnie naukowcy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki