Udostępniono ksiażki muzyczne sprzed 500 lat

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Kruche skarby muzyczne z XVI wieku są teraz ogólnodostępne w internecie dzięki partnerstwu Royal Holloway, Uniwersytetowi Londyńskiemu, British Library i JISC. Projekt pod nazwą Early Music Online doprowadził do digitalizacji ponad 300 książek najwcześniej opublikowanej muzyki pochodzących ze zbiorów British Library.
fragment jednej z książek dostępnych w ramach projektu

Niektóre z książek datowane są na początek XVI wieku, a ze względu na swoją kruchość, nie byłyby dostępne dla zainteresowanych, jednak dzięki digitalizacji muzycy z całego świata mają teraz bezpłatne źródło muzyki za pośrednictwem strony Early Music Online.

Najważniejsze elementy kolekcji to muzyka kościelna flamandzkiego kompozytora Josquina des Presa i angielskich muzyków Thomasa Tallisa i Williama Byrda; przyśpiewki do picia z Norymbergi i pieśni miłosne z Lyonu; muzyka lutniowa z Wenecji i muzyka organowa z Lipska.

To jest nieocenione źródło informacji dla każdego muzyka, które pozwala poznać, w jaki sposób te wczesne prace były pierwotnie śpiewane i odgrywane. Muzycy mają teraz bezpośredni dostęp do ponad 9 tysięcy kompozycji.

- powiedział dr Stephen Rose z Departamentu Muzyki w Royal Holloway.

Dr Rose wyjaśnił, że British Library współpracowało ze wydziałem muzycznym Collegium przy okazji poprzednich projektów i z zadowoleniem przystało na ponowną współpracę. Projekt został sfinansowany przez JISC – brytyjskie konsorcjum technologiczne dla edukacji wyższej.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki