Komisja sugeruje przenieść ciało gen. Franco

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Dziennik Periódico de Catalunya opublikował przecieki ze wstępnego raportu komisji zajmującej się sprawą ekshumacji zwłok Francisco Franco. Choć raport panelu eksperckiego miał być przekazany rządowi jeszcze w tym miesiącu, to jednak postanowiono ten fakt opóźnić do 20 listopada (nota bene w rocznicę śmierci dyktatora), kiedy w Hiszpanii mają odbyć się wybory powszechne.
gen. Francisco Franco

Jedną z propozycji komisji jest przeniesienie kontrowersyjnych zwłok z Doliny Poległych na madrycki cmentarz El Pardo obok Carmen Polo, małżonki generała. Przeniesione do oddzielnego grobu miałyby być także zwłoki założyciela falangi, José Antonia Primo de Rivery, którego ciało spoczywa obecnie obok dyktatora.

Ramón Jáuregui Atondo, minister prezydencji w rządzie hiszpańskim, uważa, że zalecenia dotyczące ekshumacji generała Franco powinny zostać podjęte w formie consensusu z rodziną dyktatora. Jednak rodzina generała i Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Doliny Poległych zamierzają zablokować takie plany grożąc podjęciem działań prawnych.

Jedyną osobą, która może decydować o miejscu spoczynku byłego szefa państwa, jest jego córka Carmen Franco, który publicznie wyraziła całkowity sprzeciw wobec jakichkolwiek działań w celu przeprowadzenia ekshumacji szczątków ojca.

- powiedział szef stowarzyszenia, Pablo Linares.

Ogromne mauzoleum wykute w żywej skale i zwieńczone mierzącym ponad 150 metrów krzyżem pozostaje jedną z ostatnich przeszkód w realizacji Ustawy o Pamięci Historycznej z 2007 roku zgłoszonej przez rząd premiera José Luisa Zapatero w celu zaleczeniu wciąż otwartych ran po wojnie domowej i późniejszej dyktaturze. Ustawa doprowadziła do usunięcia symboli upamiętniających reżim i do powszechnych ekshumacji nieoznaczonych grobów republikańskich ofiar, które ciągną się wzdłuż dróg w całej Hiszpanii.

Razem z Franco w grobie znajduje się 30 tysięcy ciał tych, którzy zginęli walcząc z nim, jak i po jego stronie. Niektóre rodziny bezskutecznie proszą, aby ciało El Caudillo zostało pochowane w innym miejscu. Mauzoleum służy jako sanktuarium zwolenników Franco, którzy nadal uczestniczą w tamtejszych mszach i kładą kwiaty na jego grobie. Są też tacy, którzy domagają się zniszczenia tego miejsca.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki