Malarka przeżyła spotkanie z Josefem Mengele

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Niesamowita historia uczennicy, która uniknęła śmierci w komorze gazowej, zostanie opublikowana po raz pierwszy w przyszłym roku.
wejście do getta w Terezinie

W 1944 roku Helga Weiss i jej matka zostały przewiezione do Auschwitz, gdzie stanęły twarzą w twarz z Josefem Mengele – Aniołem Śmierci, który wybierał dzieci i starsze kobiety do komór gazowych.

Weiss, która wówczas miała niewiele ponad 10 lat, zdołała przekonać Mengele i innych strażników, że jest starsza niż się wydaje, zaś jej matka młodsza. Dzięki temu obie trafiły nie do komór gazowych, ale do pracy przymusowej. Weiss stała się jedną z zaledwie 10 procent dzieci z hitlerowskiego getta w Terezinie, które zdołały przeżyć Holokaust.

Po wojnie dziewczynka została światowej sławy artystką znaną pod nazwiskiem Weissova-Hoskova. Mimo to przez lata historia jej ocalenia stała w cieniu sukcesu zawodowego i jej pamiętniki z czasów wojny nigdy nie zostały opublikowane.

Sytuacja zmieniła się w roku ubiegłym, gdy Venetia Butterfield z wydawnictwa Viking, które opublikowało także dzienniki Anny Frank, usłyszała o tej historii i spotkała się z Helgą Weiss najpierw w Londynie a potem w Pradze, gdzie obecnie mieszka malarka.

Helga została poproszona o próbkę pisma z jednego z jej zeszytów, aby można było ją wysłać do analizy.

Podsumowania przeszłości są zwykle kształtowane przez znajomość tego, co później się wydarzyło. W dzienniku najważniejsze jest to, że dla Helgi była to rzeczywistość. Dzięki temu znacznie różni się od wspomnień.

- opisała swoje wrażenia z lektury przedstawicielka wydawnictwa.

Viking opublikuje dzienniki Helgi Weiss w czerwcu przyszłego roku.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki