Linia produkcyjna ostrzy powstała 400 tys. lat temu

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Archeologia od dawna łączy zaawansowaną produkcję ostrzy z górnym paleolitem (30-40 tys. lat temu) związane z pojawieniem się Homo sapiens i jego pochodnych, jak np. sztuka jaskiniowa. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli dowody, które wskazują, że "nowoczesna" produkcja ostrz była także elementem przemysłu w dolnym paleolicie (200-400 tys. la temu) jako część kultury aszelsko-jabrudzkiej geograficznie ograniczanej do hominidów zamieszkujących tereny dzisiejszego Izraela, Libanu, Syrii i Jordanii.
odłupki z jaskini Kesem

Prof. Avi Gopher, dr Ran Barkai i dr Ron Shimelmitz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Tel Awiwie stwierdzili, że duża liczba długich, smukłych narzędzi tnących została odkryta w jaskini Kesem nieopodal stolicy Izraela. Odkrycie to podważa pogląd, że produkcja ostrz jest wyłącznie związana z ludźmi współczesnymi.

Ostrza, które zostały opisane ostatnio w Journal of Human Evolution, są zdaniem dr Barkaia produktem dobrze zaplanowanej "linii produkcyjnej". Każdy element ostrza, począwszy od wyboru surowca do metody produkcji, wskazuje na zaawansowany system wykonywania narzędzi konkurencyjny do technologii wykorzystywanej setki tysięcy lat później.

Choć ostrza zostały znalezione we wcześniejszych stanowiskach archeologicznych w Afryce, to jednak zdaniem naukowców ostrza z jaskini Kesem wyróżniają się zaawansowaniem technologii wykorzystywanej do masowej produkcji.

Dowody wskazują, że proces rozpoczynał się od starannej selekcji surowców. Surowiec zbierano z powierzchni lub wydobywano go spod ziemi, szukając konkretnych kawałków krzemienia, które najlepiej pasują do tej technologii wyrobu ostrz. Z prawidłowego kawałka materiału byli w stanie użyć systematycznej i efektywnej metody wykonania. Polegała na silnych i kontrolowanych uderzeniach, które brały pod uwagę mechanikę pękania kamienia. Większość ostrzy było wykonanych tak, aby miały jedną krawędź ostrzą, a drugą tępą, aby można było łatwo utrzymać je w ludzkiej dłoni.

- tłumaczy dr Barkai.

To prawdopodobnie pierwszy przypadek, aby taka technologia została standaryzowana.

- dodaje prof. Gopher, który wskazuje także, że ostrza były produkowane przy stosunkowo małej ilości odpadków.

Ponieważ były wytwarzane tak skutecznie i licznie, więc były używane prawdopodobnie jako przedmioty mało wartościowe.

Prof. Cristina Lemorini z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie przeprowadziła pod mikroskopem bliższą analizę znaków na ostrzach i ustaliła, że te narzędzia były używane do uboju.

Naukowcy w jaskini Kesem znaleźli także wyraźne dowody stałego używania ognia, co stanowi kolejną nowość dla archeologów. Istnieją także dowody na podział przestrzeni w jaskini. Mieszkańcy realizowali określone zadania w określonych miejscach. Upolowana zwierzyna trafiała do wyznaczonego obszaru, gdzie była zarzynana, opiekana i dzielona wśród członków grupy.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki