Nowe spojrzenie na krótkie nogi neandertalczyka

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Podczas gdy z większości badań wynika, że to zimny klimat sprawił, że neandertalczycy mieli krótkie podudzia, naukowcy w Centrum Johna Hopkinsa wykazali, że krótsze niż u współczesnych ludzi golenie pozwalały na lepsze przemieszczanie się po górzystym terenie, w którym żyli. Wyniki odsłaniają szerszy trend związany z długością nóg w górskich warunkach, co pozwala wyjaśnić proporcje kończyn u wielu różnych zwierząt.
kozioł śnieżny

Badanie zostało opublikowane w internetowym wydaniu American Journal of Physical Anthropology a w druku pojawi się w wydaniu listopadowym.

Badania skupiające się na długość kończyn zawsze kończyły się wnioskiem, że krótsze kończyny prowadzą do zmniejszenia wydajności ruchu, bo wymagają wykonania większej ilości kroków, aby przebyć daną odległość. Jednak badania te analizowały tylko teren płaski. Nasze badanie wskazuje, że kroki neandertalczyka wcale nie były mniej wydajne, niż człowieka współczesnego w pochyłym środowisku górskim, które zamieszkiwali.

- powiedział główny autor publikacji, Ryan Higgins z Centrum Johna Hopkinsa.

Neandertalczyk, który żył od 200 do 40 tysięcy lat temu w Azji Zachodniej i Europie, głównie w bardzo zimnych okresach czasu, miał mniejszą posturę i krótsze golenie niż współcześni ludzie. Ponieważ ssaki w niskiej temperaturze mają bardziej zwartą budowę ciała, tym samym tłumaczono krótsze golenie u neandertalczyków względem człowieka współczesnego żyjącego bardziej na południu.

Grupa Higginsa przy użyciu modelu matematycznego łączącego proporcje kończyn z kątem nachylenia wzgórz, obliczyła, że neandertalczyk na pochyłym terenie mógł osiągnąć przewagę nad człowiekiem współczesnym.

Krótsze golenie pozwoliły neandertalczykowi lepiej zaadaptować się do chodzenia po górach.

- stwierdza Higgins i dodaje:

W naszej branży, jeśli chcesz udowodnić przystosowanie do środowiska, nie możesz patrzeć tylko na jeden gatunek. Trzeba przeanalizować wiele gatunków w takiej samej sytuacji i sprawdzić czy ta prawidłowość się powtarza. Musieliśmy poszukać innych zwierząt żyjących w płaskim i górskim środowisku, jak neandertalczycy i ludzie.

Naukowcy zdecydowali się przebadać różne rodzaje krętorogich – rodziny ssaków, do której należą gazele, antylopy, kozy i owce, ponieważ te zwierzęta żyją w środowiskach ciepłych i zimnych zarówno na terenie płaskim, jak i pagórkowatym. N podstawie danych zaczerpniętych z dostępnej literatury okazało się, że charakterystyka kończyn pasuje do wzorca: owce górskie i kozły śnieżne ogólnie miały krótsze kości podudzia niż krewniacy żyjący na terenie płaskim, jak antylopy czy gazele nawet, jeśli żyły w takim samym klimacie.

Wierzymy, że dodanie tematu ukształtowania terenu do trwających dyskusji o proporcje kończyn pozwolą lepiej zrozumieć, jak żyjące gatunki dostosowały się do swego środowiska. To lepsze zrozumienie pozwoli lepiej zinterpretować cechy wielu gatunków kopalnych, nie tylko neandertalczyków.

- uważa Higgins.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki