Hitler osobiście zaplanował pucz lipcowy w Wiedniu

User Rating: / 1
KiepskiSuper 

Zgodnie z nowymi wynikami badań wiedeńskich historyków Adolf Hitler sam planował nazistowski zamach stanu w 1934 roku, który zakończył się zabójstwem austriackiego kanclerza Engelberta Dollfussa.
Engelbert Dollfuss

Na podstawie zapisów w dzienniku bliskiego współpracownika Hitlera – Jospeha Goebbelsa, historyk Kurt Bauer stwierdza, że udaremniony pucz lipcowy z 1934 roku został opracowany z dużym prawdopodobieństwem osobiście przez późniejszego kanclerza III Rzeszy.

25 lipca 1934 roku austriackie bojówki nazistowskie zaatakowały biuro kanclerza w Wiedniu w nadziei, że uda im się zmusić do dymisji rząd i wprowadzić nowy reżim sprzyjający hitlerowskim Niemcom. Pucz się nie udał, ale kanclerz Dollfuss został zastrzelony.

Do tej pory akcja była postrzegana jako lokalna inicjatywa austriackich nazistów.

Po spotkaniu na wysokim szczeblu z udziałem Hitlera 22 lipca 1934 roku w Bayreuth w dzienniku Goebbelsa pojawiła się notatka:

Niedziela. Spotkanie u Führera. Kwestia austriacka. Czy to wypali? Wątpię.

Dzień po zamachu stanu Goebbels dodał:

Spotkanie u Führera. Alarm z Austrii. Biuro kanclerza okupowane. Wielkie na pięcie. Czekanie jest okropne.

Później stwierdził:

Dollfuss martwy. Potem honorowy odwrót powstańców. Zwycięstwo rządu. Przegraliśmy!

Zdaniem Bauera jednym z głównych powodów za decyzją Hitlera o puczu były nadchodzące wizyty Dollfussa we Włoszech i Francji, które zdaniem niemieckiego przywódcy mogły doprowadzić do izolacji jego kraju.

Dollfuss wprowadził autorytarny reżim w Austrii po dojściu do władzy w 1932 roku, ale stanowczo sprzeciwiał się przyłączeniu do Niemiec pod rządami Hitlera.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki