Historia protestów na Wall Street

User Rating: / 0
KiepskiSuper 

Choć akcja „Occupy Wall Street” trwa od sześciu tygodni, to jednak dla wielu Amerykanów zdaje się trwać od wieków. Protesty wobec Wall Street należą do amerykańskiej tradycji począwszy od populistycznych ruchów z XIX wieku przez zamieszki Hard Hat do współczesnych wydarzeń.
Wall Street

Żaden z jednak z przypadków ataku na Wall Street nie koncentrował się jedynie na bankowości i finansach.

Dawniej Wall Street była wygodnym celem, ale tak naprawdę nigdy nie celem bezpośrednim.

- mówi Charles Geisst, profesor z Manhattan College i autor książki o historii Wall Street.

Najbliżej tego było pod koniec XIX wieku, kiedy ruch populistów ruszył przeciwko kradzieżom baronów, trustom i złym warunkom pracy. Głównym celem był JP Morgan. Ogrom rozwiązań prawnych miał złamać monopole a co za tym idzie poprawić prawa pracowników.

16 września 1920 roku tuż po południu powóz zatrzymał się przed Wall Street, gdzie miał swoje biuro wspomniany JP Morgan. W powozie znajdowała się bomba składająca się z 50 kg dynamitu i 250 kg żeliwa. Na skutek wybuchu 38 osób zginęło a setki zostało rannych. Sprawców nigdy nie odnaleziono, co wywołało wiele teorii na temat źródeł ataku. Podejrzewano bolszewików oraz włoską grupę Galleanists. Efektem ataku było oburzenie opinii publicznej wobec antykapitalistów.

Głównym powodem zamieszek Hard Hat była wojna w Wietnamie. Uczniowie i studenci zgromadzili się na dolnym Manhattanie 8 maja 1970 roku, aby uczcić pamięć czwórki studentów zabitych na Kent State kilka dni wcześniej. Starli się z grupą około 200 robotników. Na Wall Street doszło do walk na pięści. Brokerzy oraz handlowcy próbowali rozdzielać zwaśnione strony.

W 1990 roku aresztowano 250 protestujących, gdy grupy takie jak "Dzień Ziemi" wzywały korporacje do odpowiedzialności za środowisko naturalne i przemaszerowały w kierunku Nowojorskiej Giełdy (NYSE). Broszura z tego protestu głosiła: „Wall Street jest symbolicznym centrum gospodarki opartej na bezgranicznej chciwości i spekulanctwie.”

W 2000 roku protest "May Day" ściągnął nalot policji i zamknięcie galerii dla odwiedzających na giełdzie w Chicago (CBOT). Protestujący nosili tablice z napisami „Ludzie Ponad Zyski” oraz „Chicagowska Giełda Zdrajców”.

Choć historia protestów ma kilka pozycji, to jednak żaden nie był ani tak zorganizowany ani tak długi, jak protest „Occupy Wall Street”. Warto także zwrócić uwagę także na fakt, że obecny protest szybko zyskał na popularności dzięki portalom społecznościowym i blogom. Podobnie jak z Arabską Wiosną.

- dodał profesor Geisst.

Czytaj artykuł źródłowy

 
Nasz Newsletter

*

(*) Pola obowiązkowe

Rozmiar czcionki